WPW w moczu

wpw w moczu

Co oznacza wpw w moczu? Co to znaczy pojedyncze wpw w moczu? Co oznacza liczne wpw w moczu?

W polu widzenia

WPW to określenie ilości danego składnika widocznego polu widzenia pod określonym powiększeniem mikroskopu. Diagnosta laboratoryjny, czy też technik analityki medycznej przeglądając preparat pod mikroskopem (w tym celu przegląda kilka lub kilkanaście pól widzenia) ocenia ile danego składnika (np. erytrocytów) średnio widzi w polu widzenia (przy jednym spojrzeniu pod mikroskopem bez ruszania preparatem).

Przykład poniżej przedstawia w prosty sposób co oznacza WPW (w polu widzenia). Na schemacie przedstawiłam osiem widoków, które ogląda pracownik laboratorium przesuwając szkiełko z moczem. Widoczne kółko to erytrocyt. W niektórych polach widać więcej, a w niektórych mniej erytrocytów. Średnio jednak erytrocytów jest 5 do 10 w polu widzenia (5-10 wpw).

wpw w moczu

Co to znaczy pojedyncze wpw w moczu? Co oznacza liczne wpw w moczu?

Niektóre elementy np. bakterie oglądane pod mikroskopem są trudne do zliczenia. Osoba oceniająca osad moczu nie jest w stanie określić, czy jest ich 1500 czy 2000. Dlatego stosuje się ocenę poprzez użycie poniższych sformułowań:

  • pojedyncze wpw
  • dość liczne wpw
  • liczne wpw
  • bardzo liczne wpw
  • pokrywają pole widzenia

Wymienione powyżej określenia opisują coraz większą ilość bakterii. Poniżej prezentuję schematyczne przedstawienie tych sformułowań. Na obrazku widoczne są pola widzenia i bakterie, które widać pod mikroskopem.

bakterie w polu widzenia

Niektóre laboratoria wdrożyły bardziej zaawansowaną aparaturę medyczną i podają liczbę bakterii. Jednak najczęściej stosuje się metodę mikroskopową (manualną, czy też automatyczną) i liczbę bakterii podaje jak wyżej.

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » WPW w moczu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.