Wynik fałszywie ujemny

wynik fałszywie ujemny

Co oznacza wynik fałszywie ujemny? Jakie mogą być przyczyny wyników fałszywie ujemnych? Co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie wynik fałszywie ujemny?

Co oznacza wynik fałszywie ujemny?

Wynik fałszywie ujemny to sytuacja, w której podczas wykonania badania uzyskano informację, że wynik jest negatywny, nie wykryto (np. RNA wirusa), czy też ujemny, a w rzeczywistości powinien on być pozytywny, powinien wykryć (np. RNA wirusa) lub być dodatni. W laboratorium – jak w życiu. Nie wszystko jest czarne albo białe.

Im większa czułość danego testu, tym mniejsza możliwość uzyskania wyników fałszywie ujemnych. Gdyby czułość danego testu wynosiła 100% – wówczas nie byłoby możliwości uzyskania wyników fałszywie ujemnych, czyli np. wszyscy pacjenci chorzy na WZW B po wykonaniu badania: wykrywanie antygenu wirusa WZW typu B otrzymaliby informację o zakażeniu. Jeśli jednak czułość testu wynosi 98%, u 2 osób na 100 zakażonych podczas wykonania badania uzyska się wynik ujemny.

Jakie mogą być przyczyny wyników fałszywie ujemnych?

  • niska czułość testu
  • zbyt szybkie wykonanie badania (np. w okienku serologicznym)
  • błąd przedanalityczny np. nieprawidłowe pobranie materiału, nieprawidłowy transport próbki
  • błędy analityczne, które mogą nastąpić w laboratorium podczas wykonania badania
  • błędy poanalityczne, czyli takie, które występują po wykonaniu badania np. błędną interpretacja, czy nieprawidłowe wpisanie wyniku do systemu informatycznego
  • wystąpienie czynników interferujących np. stosowanie niektórych leków
wynik fałszywie ujemny przyczyny

Co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie wynik fałszywie ujemny?

Przede wszystkim spróbuj stwierdzić, jaka była tego przyczyna. Powtórz badanie, jednak spróbuj wyeliminować potencjalny powód uzyskania wyniku niezgodnego ze stanem faktycznym. Skonsultuj swoje wątpliwości z lekarzem prowadzącym.

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Wynik fałszywie ujemny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.