Zgodnie z wytycznymi PZH (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny) wynik niediagnostyczny (w niektórych laboratoriach określany jako inhibicja reakcji PCR) test PCR SARS-CoV-2 uzyskuje się w przypadku, gdy nie nastąpiła amplifikacja kontroli wewnętrznej. Co kryje się pod tym tajemniczym pojęciem?
Częstym pytaniem pacjentów, jakie generuje test PCR wykorzystywany w celu wykrycia materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2, jest: dlaczego otrzymałem wynik niediagnostyczny? Czy to znaczy, że coś ze mną nie tak? To wina laboratorium? Czy powinienem się martwić? Czy otrzymam wynik inny niż niediagnostyczny? Czemu tak długo czekałem na wynik?
Dlaczego otrzymałem wynik niediagnostyczny?
Odpowiedź jest prosta: laboratorium wykonało analizę zgodnie z procedurami. Najprawdopodobniej mamy do czynienia z nieprawidłowym pobraniem materiału lub nieprawidłowym jego przechowywaniem. Na wymazówce dostarczonej do laboratorium nie ma materiału genetycznego pacjenta lub przechowywano ją zbyt długo i/lub w za wysokiej temperaturze.
Czy to znaczy, że coś ze mną nie tak?
Nie, problem leży w pobraniu lub przechowywaniu materiału do badania test SARS-CoV-2.
Czy to wina laboratorium?
Najprawdopodobniej problem leży w fazie przedanalitycznej, czyli powstał w momencie, gdy próbka nie znajdowała się w laboratorium.
Powinienem się martwić?
Nie, uzyskanie wyniku niediagnostycznego dla testu PCR SARS-CoV-2 nie jest powodem do zmartwień.
Czy otrzymam wynik inny niż niediagnostyczny?
Niestety nie, badanie należy powtórzyć po 24-48h od pobrania pierwszego wymazu. W tym celu należy ponownie pobrać materiał (wymaz) do testu PCR SARS-CoV-2.
Czemu tak długo czekałem na wynik?
W celu wykluczenia błędu w procesie izolacji materiału prawdopodobnie laboratorium powtórzyło proces izolacji i detekcji materiału genetycznego, by wykluczyć błąd w tych etapach.
Test PCR SARS-CoV-2 powinien zawierać kontrolę wewnętrzną, którą jest np. gen ludzkiej RNAzy. Jest to taki gen, który występuje u każdego człowieka. Jeśli proces izolacji materiału genetycznego z materiału pobranego od pacjenta (wymazu) przeprowadzony jest prawidłowo, gen ludzkiej RNAzy zostanie wykryty. W odwrotnym przypadku, jeśli materiał genetyczny nie zostanie wyizolowany z próbki pacjenta, wówczas gen RNAzy nie zostanie wykryty. Takie badanie interpretuje się jako niediagnostyczne (inhibicja reakcji PCR). Wymaga ono powtórzenia z nowego pobrania po 24-48h od pobrania pierwszego wymazu. W celu upewnienia się, że nie nastąpił błąd przedanalityczny na etapie izolacji materiału, izolację po uzyskaniu wyniku: niediagnostyczny przeprowadza się ponownie.
Podsumowując: wynik niediagnostyczny, inhibicja reakcji PCR test SARS-CoV-2 oznacza, że: w przebadanej przez laboratorium próbce nie ma materiału genetycznego. Nie wyizolowano ani materiału genetycznego pacjenta, a w przypadku obecności wirusa SARS-CoV-2 u pacjenta, również nie wyizolowano RNA wirusa, a pacjent uzyska wynik fałszywie ujemny. Kontrola wewnętrzna jest zabezpieczeniem przed wydaniem wyniku fałszywie ujemnego z wymazu nienadającego się do badania. W takim przypadku należy ponownie udać się do punktu wymazowego (po 24-48h) i wykonać kolejny test PCR SARS-CoV-2 w celu uzyskania wyniku innego niż niediagnostyczny.
Zobacz także! Wynik nierozstrzygający PCR SARS-CoV-2
Treści które mogą Cię zainteresować:
Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.