Wynik nierozstrzygający PCR SARS-CoV-2

wirus dna

Zgodnie z wytycznymi PZH (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny) wynik nierozstrzygający PCR SARS-CoV-2 (niejednoznaczny) uzyskuje się w przypadku, gdy diagnosta laboratoryjny wydający wynik nie jest w stanie określić w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości czy w badanym materiale wykryto/ nie wykryto RNA wirusa SARS-CoV-2.

Dlaczego otrzymałem wynik nierozstrzygający PCR SARS-CoV-2?

Prawdopodobnie ilość materiału genetycznego RNA wirusa SARS-CoV-2 oscyluje na granicy czułości analitycznej i nie jest możliwe jednoznaczne stwierdzenie jego obecności lub nieobecności.

Czy laboratorium wyda wynik wskazujący czy wykryto RNA wirusa SARS-CoV-2?

Nie, laboratorium nie wyda wyniku wskazującego na obecność lub brak obecności RNA wirusa SARS-CoV-2. Po upływie 24-48h od pobrania pierwszego wymazu, należy udać się do punktu wymazowego i powtórzyć badanie z nowego pobrania.

Jaki jest powód wydania wyniku nierozstrzygającego/niejednoznacznego?

Poziom wiremii potrafi być bardzo dynamiczny. Prawdopodobnie ulega on wzrostowi (rozwijające się zakażenie) lub spadkowi (wygasające zakażenie).

Wynik nierozstrzygający PCR SARS-CoV-2

Czy z ponownego pobrania uzyskam wynik jednoznaczny?

Prawdopodobnie tak. Jednak nie można wykluczyć sytuacji, w której poziom wiremii nadal nie będzie jednoznacznie wskazywał na obecność lub brak obecności RNA wirusa SARS-CoV-2. Takie sytuacje zdarzają się rzadko. Zazwyczaj pacjent z ponownego pobrania uzyskuje konkretny, jednoznaczny wynik.

Jak to wygląda z punktu diagnosty laboratoryjnego?

Wynik niediagnostyczny/ niejednoznaczny w teście wykrywającym 3 geny wirusa SARS-CoV-2 (RdRp,E i N) wydajemy w sytuacji, gdy:

  • wykryjemy gen RdRP, nie wykryjemy genów N i E
  • nie wykryjemy obecności genu RdRP, wykryjemy geny N i E
  • nie wykryjemy genu RdRP, wykryjemy obecność genu N
  • wykryto gen RdRP, wykryjemy gen E

Pod wydanym wynikiem niejednoznacznym/ nierozstrzygającym najlepiej umieścić komentarz o konieczności ponownego pobrania materiału w czasie 24-48h. Dzięki takiej informacji pacjent będzie miał jasność w jaki sposób należy postępować w celu przeprowadzenia dalszej diagnostyki. Zmniejszy to również liczbę pytań, telefonów i maili kierowanych do laboratorium.

Pamiętaj, aby wyniki badań należy wydawać zgodnie z zapisami w ulotce metodycznej dostarczonej przez producenta!

Zobacz również! Wynik niediagnostyczny test SARS-CoV-2

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » SARS-CoV-2 » Wynik nierozstrzygający PCR SARS-CoV-2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.