Wynik poza zakresem liniowości

wynik poza zakresem liniowości

Wynik poza zakresem liniowości oznacza, że nie da się oznaczyć konkretnego poziomu danego parametru. Wynik może być poniżej zakresu liniowości lub powyżej zakresu liniowości. Co oznacza wynik poniżej zakresu liniowości? Co oznacza wynik powyżej zakresu liniowości? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w dalszej części tego posta!

Co oznacza wynik poniżej zakresu liniowości testu?

Wynik poniżej zakresu liniowości testu oznacza, że niemożliwe jest podanie wartości poniżej określonej wartości.

Każda z metod pomiarowych posiada zakres, w którym może być oznaczany dany parametr. Dla przykładu wybiorę badanie: oznaczanie stężenia białka c-reaktywnego w surowicy (CRP). Producent odczynników deklaruje, że jest w stanie zapewnić, że w zakresie od 1 do 50 mg/L jest stanie zapewnić, że dany wynik jest wiarygodny.

liniowość testu, wynik ponizej liniowości testu,

Laboratorium powinno zatem trzymać się danych podanych przez producenta. Większość aparatów i ich aplikacji jest skonstruowana w taki sposób, że wyda wynik oznaczenia stężenia CRP <1 mg/L i >50 mg/L. Niektóre laboratoria dodają do wyniku komentarz „poniżej zakresu liniowości”.

Producent testu powinien tak dobrać zakres liniowości testu, by nie zostały pominięte wartości istotne klinicznie. I tak najczęściej jest. O co chodzi?

Dla CRP wartości referencyjne wynoszą <5 mg/L, dlatego każdy wynik poniżej tej wartości jest fizjologiczny. Nie ma istotnego znaczenia, czy pacjent ma wartość CRP 1,0, czy 0,5 mg/L, gdyż oba te wyniki są fizjologiczne.

Co oznacza wynik powyżej zakresu liniowości testu?

Wynik poniżej zakresu liniowości testu oznacza, że niemożliwe jest podanie wartości powyżej określonej wartości.

Jeśli producent testu określa górną wartość zakresu liniowości jako 50 mg/L, laboratorium podaje wartość >50 mg/L bez podania konkretnego stężenia CRP.

Wynik >50 mg/L jest wysoce patologiczny, w tym przypadku również nie ma większego znaczenia klinicznego czy pacjent ma stężenie CRP 55 mg/L, czy 65 mg/L.

Wyniki powyżej zakresu liniowości – rozcieńczanie

Dla wyników powyżej zakresu liniowości producenci mogą dopuścić możliwość rozcieńczenia materiału biologicznego. To laboratorium decyduje, czy daną procedurę rozcieńczania chce wdrożyć, czy nie. Nieraz laboratoria decydują się na dopuszczenie rozcieńczenia na życzenie pacjenta. Dlatego jeśli lekarzowi zależy na konkretnym wyniku oznaczenia, a spodziewasz się, że może być on wysoki, zadzwoń do laboratorium. Dowiedz się, czy możliwe jest rozcieńczenie materiału.

Z własnego doświadczenia mogę napisać, że nie ma jednej zasady co do rozcieńczania. Niektóre laboratoria rozcieńczają większość parametrów, niektóre tylko kilka, a jeszcze inne prawie żadnego.

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Wynik poza zakresem liniowości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.