Drogi zakażenia krztuścem

Drogi zakażenia krztuścem

Krztusiec jest chorobą bakteryjną wywoływaną przez Bordetella pertussis. Choroba ta może być szczególnie niebezpieczna dla dzieci, gdyż wiąże się z silnym, napadowym kaszlem. Dlatego ważne jest, by wiedzieć jak chronić siebie i dzieci przed tą chorobą. Jakie są drogi zakażenia krztuścem? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź poniżej.

Drogi zakażenia krztuścem – w punktach

  1. Droga kropelkowa – najprostszy sposób na zachorowanie. Osoba zakażona podczas kaszlu, mówienia czy też kichania przenosi na osobą zdrową bakterie. Tym sposobem osoba zdrowa wdycha bakterie i zaraża się krztuścem.
  2. Bezpośredni kontakt z wydzielinami – osoba chora podczas kaszlu dotyka ust, następnie ręką dotyka np. klamki, a osoba zdrowa dotyka klamki, a następnie swoich błon śluzowych nosa.
Drogi zakażenia krztuścem

Jak chronić się przed krztuścem?

  1. Unikanie kontaktu z osobą chorą.
  2. Przy konieczności kontaktu z osobą chorą – zakładanie maseczki, dokładna higiena rąk.
  3. Osoba chora może pomóc w uniknięciu zarażenia drugiej osoby poprzez odpowiednie zasłanianie ust podczas kaszlu i kichania oraz także poprzez zachowania zasad higieny rąk
  4. Szczepienie przeciwko krztuścowi – zalecane u noworodków, dzieci oraz kobiet w ciąży

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Drogi zakażenia krztuścem


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.