Kategoria: Fiszki

Zespół SIADH

SIADH z ang. syndrome of inappropriate secretion of antydiuretic hormone – zespół niedostosowanego (nieadekwatnego) wydzielania hormonu antydiuretycznego (ADH, wazopresyny), inaczej zespół Schwartza-Barttera. Zespół SIADH związany jest z nadmiernym wydzielaniem wazopresyny…..

Oś podwzgórze-przysadka-nadnercza

Jak działa oś podwzgórze-przysadka-nadnercza? Wydzielana przez podwzgórze kortykoliberyna (CRH) pobudza przysadkę mózgową do wydzielania ACTH (kortykotropiny). Natomiast ACTH (kortykotropina) pobudza korę nadnerczy do wydzielania kortyzolu. Kortyzol hamuje zwrotnie wydzielanie CRH….

Fiszki do nauki

Fiszki do nauki do egzaminu specjalizacyjnego z laboratoryjnej diagnostyki medycznej to dobra forma na powtórzenie wiedzy. Zapraszam Was do ściągania i drukowania fiszek. Wszelkie Wasze uwagi są mile widziane.

Interpretacja zaburzeń RKZ

W tym poście znajdziesz materiał edukacyjny – interpretacja zaburzeń RKZ (równowagi kwasowo-zasadowej) na podstawie wyników badań gazometrii krwi. Informacje przygotowałam w formie fiszek do nauki do egzaminu specjalizacyjnego. Link do….

Pseudohiperkaliemia

Czym jest pseudohiperkaliemia? Pseudohiperkaliemia to rzekomo podwyższone stężenie potasu w surowicy uzyskiwane w badaniach laboratoryjnych. Oznacza to, że na sprawozdaniu z badań laboratoryjnych uzyskujemy wartość stężenia potasu w surowicy wyższą….

MGUS stan przednowotworowy

MGUS to stan przednowotworowy występujący przed rozwinięciem się u pacjenta szpiczaka plazmocytowego, makroglobulinemii Waldenströma, amyloidozy bądź innego nowotworu układu chłonnego. Wystąpienie MGUS – gammapatii o nieokreślonym znaczeniu (ang. Monoclonal gammopathy….

Białka ostrej fazy

Białka ostrej fazy (BOF) to białka, które reagują na toczący się w organizmie stan zapalny. Są one bardzo cennym wskaźnikiem wykorzystywanym w diagnostyce laboratoryjnej wielu stanów chorobowych. Białka te dzieli….