Kategoria: Dla diagnosty

Dla diagnosty – w tej kategorii znajduje się szereg informacji o diagnostyce laboratoryjnej od strony laboratorium. Staram się tutaj podzielić moją wiedzą, jaką nabyłam w trakcie pracy zawodowej. Nierzadko wstawiam tutaj omówienie tematów, które mnie nurtowały, z którymi miałam bardzo duży problem w pracy albo których rozwiązanie kosztowało mnie wiele zachodu, gdyż nigdzie nie mogłam znaleźć informacji na dany temat.

W kategorii dla diagnosty wstawiam informacje na temat rekomendacji – zarówno tych polskich, jak i zagranicznych. Bardzo interesuje mnie ta tematyka, gdyż z rekomendacji można czerpać bardzo szeroką wiedzę.

W tym dziale znajdziesz:

  • rekomendacje
  • testy wiedzy
  • informacje dotyczące kontroli wewnątrzlaboratoryjnej np. Reguły Westgarda
  • sugestie rozwiązań problemów laboratoryjnych

Czym jest awidność?

W diagnostyce niektórych chorób wykorzystuje się oznaczenie awidności przeciwciał IgG. Jest to tajemnicza nazwa, która niejednokrotnie powoduje lawinę pytań. Jednym z nich jest: czym jest awidność?W niniejszym poście postaram się….

Neutrofile – album

Kilka słów o neutrofilach Neutrofile to inaczej granulocyty obojętnochłonne. Wśród krwinek białych (granulocytów) stanowią one najliczniejszą grupę. Neutrofile – album – tu zobaczysz jak wygląda neutrofil . Rozmiar neutrofila to….

Tarczyca – test

W teście poniżej znajdziesz pytania dotyczące diagnostyki laboratoryjnej chorób tarczycy. Test składa się z jedenastu pytań. Prawidłowa odpowiedź jest tylko jedna. Na końcu testu pokaże się przycisk “pokaż wynik”. Naciśnij….