Kategoria: Dla diagnosty

Dla diagnosty – w tej kategorii znajduje się szereg informacji o diagnostyce laboratoryjnej od strony laboratorium. Staram się tutaj podzielić moją wiedzą, jaką nabyłam w trakcie pracy zawodowej. Nierzadko wstawiam tutaj omówienie tematów, które mnie nurtowały, z którymi miałam bardzo duży problem w pracy albo których rozwiązanie kosztowało mnie wiele zachodu, gdyż nigdzie nie mogłam znaleźć informacji na dany temat.

W kategorii dla diagnosty wstawiam informacje na temat rekomendacji – zarówno tych polskich, jak i zagranicznych. Bardzo interesuje mnie ta tematyka, gdyż z rekomendacji można czerpać bardzo szeroką wiedzę.

W tym dziale znajdziesz:

  • rekomendacje
  • testy wiedzy
  • informacje dotyczące kontroli wewnątrzlaboratoryjnej np. Reguły Westgarda
  • sugestie rozwiązań problemów laboratoryjnych

Marker CA 15-3

Co to jest marker CA 15-3? Jakie mogą być przyczyny podwyższonego CA 15-3? Jaka jest czułość oznaczania CA 15-3? Co to jest marker CA 15-3? CA 15-3 to mucynopodobna glikoproteina….

Białka ostrej fazy

Białka ostrej fazy (BOF) to białka, które reagują na toczący się w organizmie stan zapalny. Są one bardzo cennym wskaźnikiem wykorzystywanym w diagnostyce laboratoryjnej wielu stanów chorobowych. Białka te dzieli….

Wyniki testów z diagnostyki

W tym poście znajdować się będą podsumowania wszystkich testów i ankiet, które znajdziesz na stronie. Zapraszam bardzo serdecznie do przeglądania! Data aktualizacji: 19.01.2023 Diagnostyka cukrzycy Podstawy diagnostyki laboratoryjnej TEST cz.1….

Test potwierdzenia HBsAg

Co to jest test potwierdzenia HBsAg? Dlaczego wykonuje się test potwierdzenia HBsAg? Jaką metodą wykonuje się badanie potwierdzające obecność antygenu HBS? Jak interpretuje się wynik badania test potwierdzenia HBsAg? Ile….

RET-HE

RET-HE to hemoglobinizacja retikulocytów – parametr oferowany w badaniu poziomu retikulocytów przez firmę SYSMEX w niektórych analizatorach hematologicznych. W analizatorach ADVIA firmy SIEMENS parametr ten oznaczany jest jako CHr –….

Wartość krytyczna potasu

Co oznacza wartość krytyczna potasu? Jakie są wartości krytyczne potasu? Czym grozi krytyczne stężenie potasu? Co zrobić, gdy uzyskasz krytyczną wartość potasu? Wartość alarmowa, zwana inaczej wartość krytyczna to takie….

Wesołych Świąt!

W tym poście chciałabym Wam życzyć na te nadchodzące święta wszystkiego co najlepsze. Nie znamy się, życzenia będą zatem ogólne. Życzę Wam kochani moi: by zdrowie Wam dopisywało, by Wam….

Korekta wyniku

W idealnym świecie nie byłoby czegoś takiego jak korekta wyniku. Nie żyjemy jednak w takim miejscu, a nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Mimo, że diagności laboratoryjni….