Kategoria: Dla diagnosty

Dla diagnosty – w tej kategorii znajduje się szereg informacji o diagnostyce laboratoryjnej od strony laboratorium. Staram się tutaj podzielić moją wiedzą, jaką nabyłam w trakcie pracy zawodowej. Nierzadko wstawiam tutaj omówienie tematów, które mnie nurtowały, z którymi miałam bardzo duży problem w pracy albo których rozwiązanie kosztowało mnie wiele zachodu, gdyż nigdzie nie mogłam znaleźć informacji na dany temat.

W kategorii dla diagnosty wstawiam informacje na temat rekomendacji – zarówno tych polskich, jak i zagranicznych. Bardzo interesuje mnie ta tematyka, gdyż z rekomendacji można czerpać bardzo szeroką wiedzę.

W tym dziale znajdziesz:

  • rekomendacje
  • testy wiedzy
  • informacje dotyczące kontroli wewnątrzlaboratoryjnej np. Reguły Westgarda
  • sugestie rozwiązań problemów laboratoryjnych

Zespół SIADH

SIADH z ang. syndrome of inappropriate secretion of antydiuretic hormone – zespół niedostosowanego (nieadekwatnego) wydzielania hormonu antydiuretycznego (ADH, wazopresyny), inaczej zespół Schwartza-Barttera. Zespół SIADH związany jest z nadmiernym wydzielaniem wazopresyny…..

LDL wzór

Jak obliczyć stężenie cholesterolu LDL? Poniżej znajdziesz LDL wzór, który umożliwi Ci to. Wzór Friedewalda jest jednym z najczęściej stosowanych wzorów w diagnostyce laboratoryjnej. Celem obliczenia cholesterolu LDL należy użyć….

Oś podwzgórze-przysadka-nadnercza

Jak działa oś podwzgórze-przysadka-nadnercza? Wydzielana przez podwzgórze kortykoliberyna (CRH) pobudza przysadkę mózgową do wydzielania ACTH (kortykotropiny). Natomiast ACTH (kortykotropina) pobudza korę nadnerczy do wydzielania kortyzolu. Kortyzol hamuje zwrotnie wydzielanie CRH….

Egzamin LDM jesień 2018

W tym poście znajdziesz egzamin LDM jesień 2018. Specjalizacja LDM to specjalizacja z laboratoryjnej diagnostyki medycznej. Egzamin jest opracowywany oraz nadzorowany przez CEM (Centrum Egzaminów Medycznych). Do egzaminu mogą podejść….