Reguły Westgarda

reguły westgarda

Każde laboratorium powinno ustalić swoje własne kryteria akceptacji kontroli wewnątrzlaboratoryjnej.  Z pomocą przychodzą reguły Westgarda, które można wdrożyć w laboratorium dostosowując je do swoich potrzeb.

Wyróżniamy dwa rodzaje reguł Westgarda: proste i złożone. Do prostych należą: 13s, 12S , 22s, do złożonych natomiast: 13s, 41s, R4s,10x.

Reguły proste wg Westgarda

Reguła 12s – zgodnie z tą zasadą metoda pozostaje poza kontrolą jeśli jeden wynik przekroczy granicę 2 SD, reguła ta uznawana jest za ostrzegawczą, jej przekroczenie jest sygnałem dla diagnosty laboratoryjnego, że należy czujnie przeanalizować wyniki kontroli jakości i bacznie obserwować kolejne pomiary, a w razie konieczności rozpocząć działania niezwłoczne.  

                                                      

Reguły Westgarda 12s
12s Reguła Westgarda

Reguła 13s – zgodnie z tą zasadą metoda pozostaje poza kontrolą jeśli jeden wynik przekroczy granicę 3 SD. Reguła ta w laboratoriach uznawana jest za metodę powodującą konieczność wprowadzenia działań, jest regułą krytyczną. Przekroczenie tej reguły powinno spowodować wstrzymanie wykonywania danego badania.

Reguły Westgarda 13s
13s Reguła Westgarda

Reguły Westgarda – złożone

13s – wchodzi również w skład reguł prostych, opisana jest powyżej

22s – metoda stosowana w jednej serii i pomiędzy seriami.

 • w jednej serii – dwa kolejne oznaczenia w tym samym materiale kontrolnym, których wartość przekroczy 2 SD po tej samej stronie średniej.
 • pomiędzy seriami – dwa następujące po sobie wyniki oznaczenia w dwóch materiałach kontrolnych przekraczają 2 odchylenia standardowe po tej samej stronie średniej.

Przekroczenie reguły 22s wskazuje na systematyczne zaniżanie bądź zawyżanie wyników i powinno się w tym przypadku przeprowadzić działania niezwłoczne.

W serii:

Reguły Westgarda 22s w serii
22s w serii Reguła Westgarda

Pomiędzy seriami:

22s pomiędzy seriami Reguła Westgarda

41s – metoda jest poza kontrolą w momencie, gdy cztery kolejne wyniki przekroczą jedno odchylenie standardowe po jednej stronie średniej

41s Reguła Westgarda

R4s – dwa wyniki w serii znajdujące się poza granicami dwóch odchyleń standardowych po dwóch stronach średniej – metoda poza kontrolą

R4s Reguła Westgarda

10x – dziesięć wyników po tej samej stronie od średniej, z tej reguły rezygnuje coraz więcej laboratoriów, traktując ją czasem co najwyżej jako regułę ostrzegawczą

10x Reguła Westgarda

Niesatysfakcjonujące wyniki kontroli wewnątrzlaboratoryjnej – działania

Przykładowe działania przeprowadzane w przypadku stwierdzenia naruszenia powyższych reguł:

 • powtórzenie kontroli z tej samej próbki
 • powtórzenie kontroli ze świeżej próbki (to sama rekonstytucja materiału lub nowa)
 • kalibracja testu i przeprowadzenie kontroli (poprawność kalibracji zawsze należy potwierdzić poprzez przeprowadzenie kontroli wewnątrzlaboratoryjnej na wszystkich dostępnych poziomach)
 • sprawdzenie numeru LOT kalibratora i wprowadzonych wartości kalibratora
 • weryfikacja numeru LOT kontroli i wprowadzonych wartości kontroli
 • sprawdzenie aktualizacji ulotek kalibratora i kontroli
 • przeprowadzenie procedur myjących analizatorów
 • wymiana odczynnika
 • w przypadku kontroli i kalibratorów liofilizowanych – sprawdzenie pipet automatycznych
 • wezwanie serwisu technicznego

Tak naprawdę ciężko jest określić które z powyższych działań należy wykonać w konkretnym przypadku. Wszystko zależy od rodzaju testu, stabilności odczynnika, kalibratora czy kontroli. Pracując z użyciem konkretnego systemu analitycznego wypracowujemy sobie najkrótszą drogę do uzyskania satysfakcjonujących nas wyników wewnątrzlaboratoryjnej kontroli jakości i zapewnienia wiarygodnych wyników wykonywanych przez nasz badań.

Poniżej prezentujemy test z Reguł Westgarda oraz zasad prowadzenia kontroli wewnątrzlaboratoryjnej. Mamy nadzieję, że rozwiążecie go bezbłędnie! Zapraszamy również do dyskusji w komentarzach.

Inne nasze testy znajdziesz w zakładce TESTY na górze strony.

Chcesz zobaczyć jak odpowiadały inne osoby udzielające odpowiedzi na pytania w teście? Pragniesz sprawdzić jak wypadasz na tle innych? Sprawdź to – wyniki testów z diagnostyki.

Inne testy wiedzy

ZESTAWIENIE WASZYCH WYNIKÓW Z TESTÓW WIEDZY

Wszystkie testy znajdziesz w zakładce na górze strony: testy. Dla ułatwienia poniżej umieszczam linki do pozostałych testów:

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla diagnosty » Reguły Westgarda

2 thoughts on “Reguły Westgarda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.