Badanie osadu moczu rekomendacje

badanie osadu moczu rekomendacje

W 2019 roku opracowane zostały Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej dotyczące badania upostaciowanych elementów moczu w medycznym laboratorium diagnostycznym.

Badanie osadu moczu rekomendacje skupiły się zarówno na procesie analitycznym, jak i badawczym, a także na wewnętrznej i zewnętrznej kontroli jakości.

Badanie osadu moczu rekomendacje – proces przedanalityczny

W procesie przeanalitycznym opisano:

  • przygotowanie pacjenta do badań
  • procedurę pobrania próbki moczu
  • rodzaje próbek moczu (mocz przygodny, poranny, druga porcja moczu)
  • czynniki przedanalityczne wpływające na wynik badania moczu

W procesie przedanalitycznym istotne jest, aby badanie wykonać w rekomendowanym czasie. Dzięki realizacji badania w określonych ramach czasowych jesteśmy w stanie zapewnić wiarygodność wyników przed degradacją materiału.

Dla badania moczu maksymalny czas od pobrania do wykonania badania to:

  • 2 godziny w przypadku moczu przechowywanego w temperaturze pokojowej
  • 4 godziny w przypadku moczu przechowywanego w temperaturze 2-8°C
  • możliwe jest zastosowanie środków konserwujących, stabilność materiału jest wówczas zgodna z informacją podaną przez producenta

W procesie analitycznym przedstawiono informacje na temat:

  • metod badania
  • standaryzacji metody mikroskopowej oceny osadu moczu
  • badania zautomatyzowanego

Kolejnym dużym działem wytycznych jest analiza upostaciowanych elementów moczu. Opisano w nim przedziały referencyjne, charakterystykę tych elementów oraz techniki barwienia elementów moczu.

W wytycznych umieszczono również bardzo cenne z punktu widzenia pacjenta i jego lekarza gotowe komentarze do badań, które warto zaimplementować w sprawozdaniach z badań w każdym laboratorium.

Godnymi uwagi są zdjęcia elementów upostaciowionych moczu oraz opis możliwych interferencji.

W związku z faktem, że każde laboratorium wykonuje badanie ogólne moczu wraz z jego mikroskopową oceną, warto jest zapoznać się z całością rekomendacji.

Poniżej umieściliśmy test, dzięki któremu sprawdzisz swoją wiedzę opartą o rekomendacje, polecamy przed wypełnieniem testu przeczytać całość rekomendacji!

W zakładce TESTY na górze strony dostępne są inne testy wiedzy z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, zapraszamy Was również do polubienia naszego fanpage! Dzięki polubieniu naszego fanpage będziecie na bieżąco informowani o nowych testach!

Chcesz zobaczyć jak odpowiadały inne osoby udzielające odpowiedzi na pytania w teście? Pragniesz sprawdzić jak wypadasz na tle innych? Sprawdź to – wyniki testów z diagnostyki.

Inne testy wiedzy

ZESTAWIENIE WASZYCH WYNIKÓW Z TESTÓW WIEDZY

Wszystkie testy znajdziesz w zakładce na górze strony: testy. Dla ułatwienia poniżej umieszczam linki do pozostałych testów:

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Badania moczu » Badanie osadu moczu rekomendacje

4 thoughts on “Badanie osadu moczu rekomendacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.