Diagnostyka zakażenia wirusem HCV

diagnostyka zakażenia wirusem HCV
 • Jak wygląda diagnostyka zakażenia wirusem HCV?
 • Jakie badania wykonać? Jaką metodą?
 • Ile kosztuje badanie w kierunku HCV?

Wirus HCV (hepatitis C virus) jest wirusem, który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). Jest to RNA wirus, co oznacza, że jego materiał genetyczny to jednoniciowa cząsteczka RNA. W związku z faktem, że jest to wirus RNA, cechuje go duża zmienność genetyczna, a co za tym idzie utrudnione jest opracowanie skutecznej szczepionki przeciwko niemu, a także opracowanie skutecznego leczenia farmakologicznego. Szacuje się, że na świecie zakażonych wirusem HCV jest 71 milionów ludzi.

Jak dochodzi do zakażenia wirusem HCV?

Wirus HCV przenosi się drogą krwi. Duża część osób zmagająca się w dzisiejszych czasach z wirusem HCV oraz konsekwencjami WZW C zakażona została podczas transfuzji krwi i przeszczepów, kiedy to nie badano rutynowo dawców na obecność wirusa. Dawców krwi rutynowo bada się w kierunku zakażenia wirusem HCV od roku 1992. Zakażenia wirusem HCV związane z pracą w służbie zdrowia stanowią powszechny problem. Nieprawidłowa sterylizacja, brak odpowiedniej higieny rąk, czy kilkukrotne stosowanie sprzętu jednorazowego jest czynnikiem zwiększającym ryzyko zakażenia wirusem HCV.

Niestety, zakażenie wirusem HCV najczęściej jest bezobjawowe. Dlatego większość osób nie jest świadoma, że jest zakażona. Do diagnozy dochodzi najczęściej przypadkiem, podczas rutynowych badań np. przed operacją lub w przypadku pojawienia się pierwszych objawów, nierzadko po kilkunastu latach infekcji. Choroba składa się z dwóch etapów: infekcji ostrej oraz przewlekłej. Faza ostra najczęściej jest bezobjawowa, zdarza się, że wirus u takich osób eliminowany jest samoistnie. Jeśli eliminacja wirusa nie nastąpi, faza ostra przechodzi w przewlekłą, pojawiają się zmiany zapalne i martwicze wątroby. Wirus HCV nie powoduje tylko zmian w wątrobie, ale także zmiany ogólnoustrojowe, dermatologiczne i reumatologiczne.

Jak wygląda diagnostyka HCV?

Podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce WZW C jest badanie immunochemiczne oznaczające poziom przeciwciał przeciwko wirusowi HCV (anty-HCV). Niektóre laboratoria przy współpracy z firmami farmaceutycznymi prowadzą również badania przesiewowe w kierunku WZW C oferując darmowe wykrywanie przeciwciał metodą immunochromatograficzną (kasetkową) w punktach pobrań, a w przypadku uzyskania wyniku dodatniego dalszą diagnostykę.

Badania przeciwciał anty-HCV wykonywane są surowicy lub osoczu. Przeanalizowałam ulotki firmy: ROCHE, ABBOTT oraz SIEMENS dla tego badania i wszystkie te firmy zalecają w przypadku uzyskania wyniku reaktywnego dwukrotne jego powtórzenie.

diagnostyka hcv
Schemat diagnostyki zakażeń HCV

HCV-RNA

Badanie wykorzystywane zarówno do diagnostyki zakażenia wirusem HCV, a także w monitorowaniu leczenia. Zgodnie z wytycznymi KIDL zalecana czułość testu to 25 IU/ml. Laboratoria oferują zarówno testy jakościowe, jak i ilościowe. Wykonując badanie jakościowe HCV-RNA otrzymamy wynik „Wykryto RNA wirusa HCV” bądź „Nie wykryto RNA wirusa HCV”. Dzięki badaniu ilościowemu w przypadku zakażenia wirusem HCV otrzymamy informację o ilości kopii RNA wirusa HCV.

Kiedy wykonujemy tylko HCV-RNA bez oznaczenia poziomu przeciwciał?

 • w przypadku powtórnego zakażenia HCV
 • u dzieci do 1,5 roku, gdy matka zakażona była wirusem HCV (przeciwciała przechodzą przez łożysko do krwi dziecka, zatem będą one obecne nawet, gdy dziecko nie jest zakażone)
 • w przypadku podejrzenia, że pacjent jest w okienku serologicznym
 • w przypadku osób z upośledzeniem odporności
Interpretacja wyników anty-HCV i HCV-RNA

Test potwierdzenia RIBA (rekombinant immunoblot assay)

Badanie RIBA stosowane jest zamiennie z HCV-RNA jako test potwierdzenia. Badanie wykonywane jest metodą immunoblotingu z zastosowaniem nitrocelulozowych pasków. Jednak w dzisiejszych czasach odchodzi się od tego badania i preferowane jest wykonanie HCV-RNA.

Genotypowanie wirusa HCV

Obecne stosowane testy wykrywają sześć genotypów wirusa HCV (1-6). W Polsce najczęściej występuje genotyp pierwszy. Badanie to wykorzystywane jest w celu doboru odpowiedniej terapii zakażenia wirusem HCV. Istnieją różnice w leczeniu konkretnych genotypów wirusa HCV.

Antygen rdzeniowy HCV

Badanie wykorzystywane w niektórych krajach w diagnostyce laboratoryjnej HCV. Nie jest jednak powszechnie stosowane w Polsce. Dzięki zastosowaniu tego badania zmniejszeniu ulega okno serologiczne tj. czas od zakażenia do możliwego wykrycia zakażenia.

Okienko serologiczne

Okienko serologiczne dla zakażeń wirusem HCV wynosi ok. 4-10 tygodni, dopiero po takim czasie od zakażenia możliwe jest wykrycie przeciwciał anty-HCV w stosowanych powszechnie badaniach. Zmniejszenie okienka serologicznego do 1-3 tygodni ma miejsce w przypadku zastosowania badania antygenu rdzeniowego HCV lub HCV-RNA.

Ile kosztuje badanie przeciwciał anty-HCV i HCV-RNA?

Poniżej przedstawiono cenę oznaczenia poziomu przeciwciał anty-HCV oraz HCV-RNA, która jest średnią wyliczoną z cen znanych sieciowych laboratoriów dla kilku miast w Polsce.

 • Warszawa przeciwciała anty-HCV ok. 52 zł HCV-RNA ok. 167 zł
 • Bydgoszcz przeciwciała anty-HCV ok. 44 zł HCV-RNA ok. 173 zł
 • Gdańska przeciwciała anty-HCV ok. 44 zł HCV-RNA ok. 170 zł
 • Kraków przeciwciała anty-HCV ok. 49 zł HCV-RNA ok. 203 zł

Źródła:

Test – diagnostyka zakażeń HCV

Poniżej umieszczam test dotyczący diagnostyki zakażeń HCV. Życzę powodzenia! W celu rozwiązania innych testów zapraszam w zakładkę TESTY na górze strony.

Chcesz zobaczyć jak odpowiadały inne osoby udzielające odpowiedzi na pytania w teście? Pragniesz sprawdzić jak wypadasz na tle innych? Sprawdź to – wyniki testów z diagnostyki.

Inne testy wiedzy

ZESTAWIENIE WASZYCH WYNIKÓW Z TESTÓW WIEDZY

Wszystkie testy znajdziesz w zakładce na górze strony: testy. Dla ułatwienia poniżej umieszczam linki do pozostałych testów:

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Testy » Diagnostyka zakażenia wirusem HCV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.