Kategoria: Dla pacjenta

W kategorii dla pacjenta umieszczam posty bez szczegółowych informacji dotyczących tajników wiedzy diagnostycznej. W tej kategorii można dowiedzieć się:

  • jak diagnozować określone choroby
  • jak interpretować wyniki badań laboratoryjnych
  • z jakimi objawami wiążą się dane jednostki chorobowe
  • w jaki sposób przygotować się do materiału biologicznego
  • jak prawidłowo pobrać materiał biologiczny w domu
  • co oznaczają tajemnicze określenia np. ikteria

Posty w tym dziale staram się przygotowywać w taki sposób, jak sama lubię czytać – sporo obrazków, dzięki którym łatwo zrozumieć pisane treści, prosty język, nie za dużo słów.

W kategorii dla pacjenta umieszczam również kalkulatory medyczne, dzięki którym można w szybki sposób przeliczyć jednostki stężeń dla konkretnych parametrów medycznych.

Marker CA 15-3

Co to jest marker CA 15-3? Jakie mogą być przyczyny podwyższonego CA 15-3? Jaka jest czułość oznaczania CA 15-3? Co to jest marker CA 15-3? CA 15-3 to mucynopodobna glikoproteina….

Test potwierdzenia HBsAg

Co to jest test potwierdzenia HBsAg? Dlaczego wykonuje się test potwierdzenia HBsAg? Jaką metodą wykonuje się badanie potwierdzające obecność antygenu HBS? Jak interpretuje się wynik badania test potwierdzenia HBsAg? Ile….

Błąd przedanalityczny

Co to jest błąd przedanalityczny? Jakie są przykłady błędów przedanalitycznych? Jak zminimalizować liczbę błędów przedanalitycznych? Co to jest błąd przedanalityczny? Błąd przedanalityczny to błąd, który ma miejsce przed wykonaniem badania….

RET-HE

RET-HE to hemoglobinizacja retikulocytów – parametr oferowany w badaniu poziomu retikulocytów przez firmę SYSMEX w niektórych analizatorach hematologicznych. W analizatorach ADVIA firmy SIEMENS parametr ten oznaczany jest jako CHr –….