Kategoria: Dla pacjenta

W kategorii dla pacjenta umieszczam posty bez szczegółowych informacji dotyczących tajników wiedzy diagnostycznej. W tej kategorii można dowiedzieć się:

  • jak diagnozować określone choroby
  • jak interpretować wyniki badań laboratoryjnych
  • z jakimi objawami wiążą się dane jednostki chorobowe
  • w jaki sposób przygotować się do materiału biologicznego
  • jak prawidłowo pobrać materiał biologiczny w domu
  • co oznaczają tajemnicze określenia np. ikteria

Posty w tym dziale staram się przygotowywać w taki sposób, jak sama lubię czytać – sporo obrazków, dzięki którym łatwo zrozumieć pisane treści, prosty język, nie za dużo słów.

W kategorii dla pacjenta umieszczam również kalkulatory medyczne, dzięki którym można w szybki sposób przeliczyć jednostki stężeń dla konkretnych parametrów medycznych.

Drogi zakażenia krztuścem

Krztusiec jest chorobą bakteryjną wywoływaną przez Bordetella pertussis. Choroba ta może być szczególnie niebezpieczna dla dzieci, gdyż wiąże się z silnym, napadowym kaszlem. Dlatego ważne jest, by wiedzieć jak chronić….

Jak wygląda hemoliza?

Hemoliza surowicy to proces, w którym dochodzi do rozpadu czerwonych krwinek (erytrocytów) krwi. Po wirowaniu próbki krwi hemoglobina uwolniona z czerwonych krwinek (erytrocytów) zostaje uwolniona do osocza lub surowicy. W….

Niska awidność CMV

Niska awidność CMV – co oznacza niska awidność CMV? Odpowiedź na to pytanie uzyskasz czytając ten post. Co oznacza niska awidność CMV? Badanie awidności przeciwciał IgG przeciwko wirusowi CMV zleca….

Mysi zapach moczu

Myślę, że każdy wie jak pachnie mocz. Czasem woń jest bardziej intensywna, niekiedy mniej. Jednak nie każdy ma świadomość, że nietypowy zapach moczu może być jedną ze wskazówek, która może….

Obniżony fibrynogen

Fibrynogen syntetyzowany jest w hepatocytach – komórkach wątroby. Jest on kluczowym białkiem potrzebnym do powstania skrzepu w przypadku krwawienia. Fibrynogen jest jednym z dodatnich białek ostrej fazy. Cechą charakterystyczną takich….