Transferyna desialowana CDT

Co to jest transferyna desialowana CDT? W jakim celu oznacza się CDT? Jak interpretować CDT?

Co to jest transferyna desialowana CDT?

Jest to cząsteczka transferyny pozbawiona części lub całości kwasu sjalowego. Inną nazwą CDT są ubogowęglowodanowe izoformy transferyny. Fizjologicznie do cząsteczki transferyny przyłączone są cztery reszty kwasu sialowego. W przypadku nadmiernego spożycia alkoholu zwiększa się odsetek transferyny niezawierającej wszystkich czterech reszt kwasu sialowego. Mianem CDT określa się asialo-, monosialo- i disialo-Tf lub dodatkowo 50% trisialo-Tf.

W roku 1976 Stibler oraz Kjellin stwierdzili obecność nieprawidłowych strukturalnie form transferyny, w której nie było w ogóle kwasu sjalowego lub występował ich częściowy niedobór w surowicy i PMR osób z objawami alkoholowego uszkodzenia możdzku, co zapoczątkowało następne badania, a w następstwie wykrycie markera nadużywania alkoholu.

W jakim celu oznacza się CDT?

CDT jest markerem nadużywania alkoholu. Oznaczenie tego parametru pozwala stwierdzić, że pacjent spożywał minimum 60 gramów alkoholu etylowego przez okres minimum 7-10 dni (wg niektórych źródeł 14 dni). Wartości CDT normalizują się po 2-3 tygodniach abstynencji.

Badanie to nie jest rutynowo wykonywane. Jego dostępność w Polsce jest jednak coraz większa. Można je wykonać komercyjnie w niektórych laboratoriach.

Poniżej prezentuję możliwości wykorzystania oznaczenia CDT:

  • monitorowanie abstynencji u osób uzależnionych od alkoholu
  • działanie psychologiczne – oznaczanie CDT np. przy badaniach medycyny pracy może spowodować zmniejszenie ilości spożywanego przez pracowników alkoholu
  • monitorowanie spożywania alkoholu przez osoby małoletnie
  • odróżnienie poalkoholowej i niealkoholowej marskości wątroby
  • monitorowanie abstynencji u kobiet w ciąży

Jak interpretować CDT?

Sposób wyrażania wyniku: procentowa zawartość CDT tj. stosunek stężenia desialowanej transferyny do stężenia całkowitego transferyny w surowicy krwi pacjenta.

Wartości referencyjne*: <2,5%

*wynik należy interpretować w oparciu o wartości referencyjne umieszczone na sprawozdaniu z badań, mogą one różnić się od tych podanych w poście, niektóre źródła wskazują na wartości <2,6% lub inne

W niektórych testach wyróżnia się tzw. szarą strefę – wynik nie wskazuje wówczas jednoznacznie ani na abstynencję, ani na spożywanie alkoholu.

Interpretacja: wartości powyżej zakresu referencyjnego mogą wskazywać na fakt, iż pacjent spożywał minimum 60 gramów alkoholu etylowego przez okres ok. 2 tygodni. Wartości w zakresie referencyjnych mogą wskazywać, że pacjent nie spożywał alkoholu etylowego przez okres 2 tygodni przed pobraniem krwi.

Źródła:

  1. Ewa Czech, Marek Hartleb, Tradycyjne i nowe wskaźniki biologiczne spożywania alkoholu w ilościach szkodliwych dla zdrowia, Alkoholizm i Narkomania 2007, Tom 20: nr 1, 103-118, IPiN
  2. Przemysław Paul, Katarzyna Kanclerz, Alicja Kubanek, Joanna Renke, Marcin Renke, Możliwości praktycznego zastosowania nowych wskaźników biochemicznych nadużywania alkoholu etylowego, Medycyna Pracy 2021; 72(2): 173-184
  3. Bogdan Cylwik, Lech Chrostek, Maciej Szmitkowski, Nowe metody oznaczania izoform transferyny w diagnostyce uzależnienia od alkoholu, Postępy Hig Med Dośw., 2006; 60: 101-112
  4. CDT in serum, Instruction Manual for the HPLC Analysis, CHROMSYSTEMS
Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Transferyna desialowana CDT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.