Ikteria

ikteria

Czym jest ikteria i czy może mieć wpływ na wyniki badań laboratoryjnych? Co zrobić, gdy otrzymam informację o ikterii?

Ikteria – czym jest?

Ikteria to zażółcenie surowicy/osocza. Po pobraniu krwi do badania próbka trafia do wirówki. Tam, dzięki wirowaniu materiału z odpowiednią prędkością, otrzymuje się surowice lub osocze, z którego następnie wykonuje się badania. W przypadku, gdy próbka ma inny niż oczekiwany kolor, jest ona bardziej pomarańczowa – możemy otrzymać informację o ikterii. Na kolor surowicy/osocza ma wpływ bilirubina – barwnik żółciowy. Jeśli stężenie bilirubiny w Twoim organizmie jest podwyższone, wówczas możesz otrzymać informację o ikterii.

Forma prezentacji informacji o ikterii może być różna. Często spotyka się informację: ikreria +/-, ikteria +, ikteria ++, +++ i ++++. Liczba związana jest z intensywnością pomarańczowej barwy osocza/surowicy.

Dla ułatwienia zrozumienia co to właściwie są te plusy przy ikterii – umieszczam schematyczne ilustracje.

ikteria - surowica

W celu uzyskania osocza/surowicy krew musi zostać odwirowana. Po odwirowaniu gołym okiem można zobaczyć surowicę, która zajmuje górną część probówki. Na dnie znajdują się elementy morfotyczne krwi.

ikteria

Przykładowy schemat prezentujący prawidłową surowicę i ikterię w zależności od jej natężenia. Im bardziej pomarańczowa surowica, tym stężenie bilirubiny jest większe.

Czy ikteria może mieć wpływ na badania?

Tak, może mieć wpływ na badania. Jednak w sytuacji, gdy jej wpływ jest duży i może powodować wydanie wyniku niezgodnego ze stanem klinicznym pacjenta – diagnosta laboratoryjny nie powinien wydać wyniku. Jeśli masz wątpliwości co do faktu czy ikteria miała wpływ na wynik Twoje badania – nie krępuj się, skontaktuj się z laboratorium.

Co zrobić, gdy otrzymam informację o ikterii?

Istnieje prawdopodobieństwo, że z jakiegoś powodu stężenie bilirubiny w Twojej krwi jest podwyższone. Powodów może być wiele, dlatego jeśli masz wątpliwości – skonsultuj się ze swoim lekarzem i przedstaw mu swoje obawy. Na podstawie samej informacji o ikterii wydanej na sprawozdaniu z badań nie podejmuje się żadnych decyzji klinicznych. Prawdopodobnie lekarz zleci Ci oznaczenie stężenia bilirubiny, a jeśli będzie ona podwyższona – poszuka przyczyny.

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.