Mysi zapach moczu

Mysi zapach moczu

Myślę, że każdy wie jak pachnie mocz. Czasem woń jest bardziej intensywna, niekiedy mniej. Jednak nie każdy ma świadomość, że nietypowy zapach moczu może być jedną ze wskazówek, która może przybliżyć lekarza do odpowiedniego rozpoznania. Mocz nie powinien mieć mysiego zapachu.

Co może oznaczać mysi zapach moczu?

Mysi zapach moczu występuje u osób chorych na fenyloketonurię. W moczu takich osób znajdują się wysokie stężenia metabolitów fenyloalaniny. Szybkie rozpoznanie fenyloketonurii może uchronić dzieci przed powikłaniami tego zaburzenia metabolicznego. Dlatego w Polsce prowadzi się badania przesiewowe noworodków – KAŻDE nowonarodzone dziecko przeprowadzane ma badanie w kierunku wykrycia fenyloketonurii.

Mysi zapach moczu jest charakterystyczny dla osób z fenyloketonurią. Jeśli Twój mocz tak pachnie (lub tylko tak Ci się wydaje) – skonsultuj tą obserwację ze swoim lekarzem. Istnieje możliwość, że przyczyna takiej sytuacji jest zupełnie inna i potrzebne będzie wykonanie rozszerzonej diagnostyki.

Źródła

Joanna Strzęp, Jedna mała mutacja, a tyle problemów – kilka słów o wybranych chorobach metabolicznych, Wszechświat, t.117, nr 4-6/2016

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Mysi zapach moczu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.