Hemoliza surowicy to proces, w którym dochodzi do rozpadu czerwonych krwinek (erytrocytów) krwi. Po wirowaniu próbki krwi hemoglobina uwolniona z czerwonych krwinek (erytrocytów) zostaje uwolniona do osocza lub surowicy. W wyniku tego procesu surowica lub osocze ulega widocznemu gołym okiem podbarwieniu kolorem czerwonym. Jeśli ciekawi Ciebie jak wygląda hemoliza – poniżej prezentuję zdjęcia próbek z hemolizą.
Jak wygląda hemoliza – zdjęcia
Standardowy kolor surowicy i osocza to żółty, jasnożółty, czasem lekko pomarańczowy. Jeśli kolor jest czerwony – wówczas stwierdza się hemolizę. Uniemożliwia ona wykonanie wielu badań, gdyż wyniki mogą być fałszywie podwyższone lub obniżone. Takie miejsce ma np. miejsce w przypadku stężenia potasu – jest ono wyższe w próbkach z hemolizą. Tak samo reaguje aktywność dehydrogenazy mleczanowej (LDH) – jest dużo większa w próbkach z hemolizą niż w próbkach bez hemolizy. Natomiast stężenie sodu w próbkach z hemolizą często jest niższe ze względu na fakt rozcieńczenia surowicy/osocza.
Jeśli chcesz przeczytać więcej o przyczynach powstania hemolizy – wejdź TUTAJ.
Treści które mogą Cię zainteresować:
Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.