Kiedy nie oznaczać hemoglobiny glikowanej?

Kiedy nie oznaczać hemoglobiny glikowanej?

Hemoglobina glikowana (HbA1c) to wskaźnik używany do oceny długoterminowej kontroli poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą. Wyraża ona średni poziom glukozy we krwi w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy. Wartość HbA1c jest wyrażana w procentach lub w jednostkach mmol/mol. Badanie to znalazło zastosowanie w diagnostyce cukrzycy oraz monitorowaniu jej leczenia. Jednak badania tego nie należy stosować w niektórych przypadkach. Kiedy nie oznaczać hemoglobiny glikowanej? – odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Jeśli chcesz sprawdzić swoją wiedzę na temat diagnostyki cukrzycy – rozwiąż test.

Kiedy nie oznaczać hemoglobiny glikowanej – lista

Jednakże, istnieją pewne sytuacje, kiedy nie zaleca się oznaczania hemoglobiny glikowanej. Do sytuacji tych zalicza się:

  1. Ciąża: W trakcie ciąży wartości HbA1c mogą być fałszywie obniżone wskutek zmian hormonalnych i zwiększonego wchłaniania glukozy.
  2. Anemia: U osób z niedokrwistością (anemią) wynik HbA1c może być niezgodny ze stanem faktycznym ze względu na obniżoną liczbę czerwonych krwinek.
  3. Hemoglobinopatie – zmiany w budowie hemoglobiny mogą być przyczyną uzyskania fałszywych wyników HbA1c
  4. Transfuzje krwi: przetoczenie krwi może wpłynąć na wynik HbA1c, ponieważ czerwone krwinki od dawcy krwi również zostaną „przebadane” podczas oznaczenia poziomu HbA1c. Można poniekąd powiedzieć, że otrzymamy skumulowany wynik biorcy i dawcy.
  5. Zakażenie HIV wraz ze stosowaniem leków przeciwretrowirusowych
  6. Stosowanie erytropoetyny
kiedy nie oznaczać hemoglobiny glikowanej

Co w sytuacji, gdy któryś z wyżej wymienionych punktów dotyczy właśnie Ciebie? Wówczas diagnostykę cukrzycy opiera się na oznaczeniu stężenia glukozy w osoczu. To właśnie to badanie w takiej sytuacji stanowi trzon diagnostyki i monitorowania leczenia cukrzycy.

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla diagnosty » Kiedy nie oznaczać hemoglobiny glikowanej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.