Co oznacza skrzep w morfologii u dziecka? Czy należy martwić się skrzepem w morfologii u dziecka?
Na powyższe pytania uzyskasz odpowiedź czytając poniższy post.
Co oznacza skrzep w morfologii u dziecka?
Krew do wykonania badania morfologicznego musi mieć postać płynną i jednolitą. W tym celu w probówce morfologicznej znajduje się antykoagulant – substancja, dzięki której krew zachowuje takie same właściwości, jakie ma płynąc w żyłach dziecka. Jeśli jest inaczej – badanie nie może być wykonane. To właśnie ma miejsce w przypadku skrzepu w morfologii u dziecka. W przypadku, gdy w probówce powstanie skrzep – taki materiał jest odrzucany, a badania nie wykonuje się. Pacjent otrzymuje wówczas informację na wyniku, że wykryto skrzep.
Najczęstszą przyczyną powstania skrzepu jest błąd występujący podczas pobrania krwi lub tuż po nim – błąd taki nazywany jest błędem przedanalitycznym.
Jeśli próbka krwi nie będzie dokładnie wymieszana po pobraniu – może być to przyczyną powstania skrzepu.
Krew od pacjentów powinno pobierać się metodą próżniową. Jednak u dzieci często odchodzi się od tej metody ze względu na trudności w pobraniu. Ryzyko powstania skrzepu przy zastosowaniu innej metody niż próżniowa również wzrasta.
Jeśli krew jest w jakikolwiek sposób wyciskana, pobranie krwi jest przedłużone, dziecko bardzo mocno “walczy” z osobą pobierającą – może to być przyczyną powstania skrzepu.
Czy należy martwić się skrzepem w morfologii u dziecka?
I tak i nie. Powstanie skrzepu w morfologii u dziecka nie jest spowodowane występowaniem jakiegokolwiek schorzenia. Nie ma nic wspólnego ze stanem zdrowia dziecka. Jednak konieczne jest ponowne pobranie materiału. Tym samym narażamy dziecko na kolejny stres, a wynik badania otrzymamy w późniejszym terminie.
Nie martw się skrzepem, nie denerwuj się, udaj się ponownie do punktu pobrań. Zrób to w miarę możliwości jak najszybciej, bez zbędnej zwłoki.
Treści które mogą Cię zainteresować:
Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.