Kategoria: Serologia infekcyjna

Test potwierdzenia HBsAg

Co to jest test potwierdzenia HBsAg? Dlaczego wykonuje się test potwierdzenia HBsAg? Jaką metodą wykonuje się badanie potwierdzające obecność antygenu HBS? Jak interpretuje się wynik badania test potwierdzenia HBsAg? Ile….

Okno serologiczne HIV

W przypadku podejrzenia zakażenia wirusem HIV należy zlecić badania w określonym czasie po wystąpieniu zdarzenia, które mogło zakończyć się zakażeniem. Czas ten jest zależny od rodzaju stosowanego przez laboratorium testu….

Wirus ospy małpiej

Wirus ospy małpiej (Monkeypoxvirus – MPXV) to wirus DNA, który należy do rodzaju Ortopoxvirus (OPXV) i rodziny Poxviridae. MPXV endemicznie występuje na obszarach Afryki Zachodniej i w regionie rzeki Kongo…..

Choroba Gravesa-Basedowa

Choroba Gravesa-Basedowa to choroba autoimmunizacyjna (to znaczy, że przeciwciała obecne w organizmie pacjenta powodują autodestrukcję, atakując tkanki pacjenta), w której przeciwciała powodują nadczynność tarczycy. Tarczyca pod wpływem przeciwciał zaczyna wydzielać….

Przeciwciała HBs (AHBS)

Czym są przeciwciała HBs (AHBS)? Kiedy się pojawiają? Co mówi nam obecność przeciwciał AHBS? Czym są przeciwciała HBs (AHBS)? Przeciwciała anty-HBs to przeciwciała przeciwko antygenowi powierzchniowemu wirusowego zapalenia wątroby typu….