W przypadku podejrzenia zakażenia wirusem HIV należy zlecić badania w określonym czasie po wystąpieniu zdarzenia, które mogło zakończyć się zakażeniem. Czas ten jest zależny od rodzaju stosowanego przez laboratorium testu oraz zleconego badania. Czytając ten post dowiesz się jak wygląda okno serologiczne HIV, kiedy wykonać badanie i jaki rodzaj testu wybrać.
Ile wynosi okno serologiczne w przypadku zakażenia wirusem HIV?
Przede wszystkim zaznaczyć należy, że zgodnie z zaleceniami przytoczonymi w źródłach w diagnostyce zakażeń wirusem HIV zaleca się stosowanie testów IV generacji, które w dużej mierze wyparły testy III generacji.
Okno serologiczne w przypadku zakażenia wirusem HIV wynosi:
- 2 tygodnie dla testów IV generacji wykrywających antygen wirusa HIV
- 4-12 tygodni dla testów IV generacji wykrywających przeciwciała przeciwko wirusowi HIV
W przypadku ujemnego wyniku testu IV generacji kończy się diagnostykę w 6 tygodniu od potencjalnej daty zakażenia. Zgodnie z zaleceniami to właśnie po tym czasie uzyskuje się wynik z 99% prawdopodobieństwem uzyskania wyniku dodatniego w przypadku obecności zakażenia.
Mam nadzieje że powyższy post rozwiał wszelkie wątpliwości w zakresie okna serologicznego obecnego w trakcie diagnostyki zakażeń wirusem HIV. W najbliższym czasie pojawią się kolejne posty odpowiadające na pytanie: kiedy wykonać badanie?
Źródła:
Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.