Okno serologiczne

okno serologiczne

Co to jest okno serologiczne? Jak uniknąć wykonania badania w oknie serologicznym?

Co to jest okno serologiczne?

Okno serologiczne to przedział czasowy pomiędzy momentem zakażenia, a dniem kiedy zakażenie może zostać zdiagnozowane z wykorzystaniem określonego badania. Okienko serologiczne uzależnione jest od rodzaju wykrywanego zakażenia oraz stosowanego testu.

Schemat – okno serologiczne

Dla przykładu: czas od zakażenia wirusem HIV do jego wykrycia z użyciem testów laboratoryjnych to 6 tygodni dla testów IV generacji oraz 12 tygodni dla testów III generacji. Jeśli zatem podejrzewamy, ze 1 lutego danego roku mogło zajść u nas do zakażenia wirusem HIV to należy:

  • odczekać 2 tygodnie – jeśli zlecane badanie to wykrywanie antygenu p24 HIV
  • odczekać 4-12 tygodni – jeśli laboratorium wykonuje badanie z użyciem testu IV generacji
  • odczekać 12 tygodni – jeśli laboratorium wykonuje badanie z użyciem testu III generacji, choć badanie to nie jest zalecane i coraz mniej laboratoriów stosuje tego rodzaju test.

Okno serologiczne występuje w wielu badaniach dotyczących zakażeń wszelkimi patogenami. Czasem jest ono dłuższe, czasem krótkie. Jeśli chcesz wykonać badanie wykrywające przeciwciała, antygen, czy materiał genetyczny danego patogenu – upewnij się, czy upłynął odpowiedni okres czasu. Jeśli zrobisz badanie zbyt szybko, prawdopodobieństwo wystąpienia wyniku fałszywie ujemnego będzie większe.

Jak uniknąć wykonania badania w oknie serologicznym?

Nie zawsze da się uniknąć wykonania badania w okienku serologicznym. Możliwe jest to wtedy, gdy podejrzewamy, że mogliśmy zarazić się danym patogenem w danym czasie. Wówczas nie należy wykonywać badania zbyt wcześnie. Dlatego najlepiej skontaktować się z laboratorium lub lekarzem i dowiedzieć się kiedy najlepiej wykonać badanie.

Każda wątpliwość, która może wskazywać na uzyskanie wyniku ujemnego przy mocnym podejrzeniu danego zakażenia powinna być potwierdzona powtórzeniem badania (w określonym odstępie czasowym) po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Tym sposobem zmniejszymy prawdopodobieństwo trafienia na okno serologiczne.

Zapraszam Ciebie serdecznie do postów powiązanych z tą tematyką. Znajdziesz tam informacje jak poniżej:

Może chcesz dowiedzieć się czegoś z zakresu diagnostyki laboratoryjnej? Zostaw komentarz pod postem!

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Okno serologiczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.