Marker CA 15-3
Co to jest marker CA 15-3? Jakie mogą być przyczyny podwyższonego CA 15-3? Jaka jest czułość oznaczania CA 15-3? Co to jest marker CA 15-3? CA 15-3 to mucynopodobna glikoproteina….
Immunochemia – w tym dziale znajdują się posty dotyczące badań immunochemicznych, takich jak:
Znajdują się tutaj również posty dotyczące wszelkich interferencji w metodach immunochemicznych np. diagnostyka makro-TSH.
Podstawą badań immunochemicznych są reakcje antygen – przeciwciało. Bardzo dużo badań jest oparte na bazie tych reakcji, dlatego ta kategoria jest bardzo istotna na mojej stronie – okiem diagnosty.
Mam nadzieję, że tą kategorię uda mi się na bieżąco rozwijać, gdyż ta dziedzina diagnostyki laboratoryjnej jest niezwykle ciekawa.
Co to jest marker CA 15-3? Jakie mogą być przyczyny podwyższonego CA 15-3? Jaka jest czułość oznaczania CA 15-3? Co to jest marker CA 15-3? CA 15-3 to mucynopodobna glikoproteina….
Co to jest test potwierdzenia HBsAg? Dlaczego wykonuje się test potwierdzenia HBsAg? Jaką metodą wykonuje się badanie potwierdzające obecność antygenu HBS? Jak interpretuje się wynik badania test potwierdzenia HBsAg? Ile….
W tym poście chciałabym porównać jak wygląda wydawanie dodatnich wyników HBsAg wg różnych producentów testów. Przy okazji chętnie dowiem się jak wygląda ta kwestia w Waszych laboratoriach. Tym samym będę….
PSA z ang. Prostate Specific Antygen – swoisty antygen sterczowy to marker wykorzystywany w diagnostyce raka prostaty. Jednak stężenie PSA zwiększa się także w innych przypadkach. Jakich? Co oznacza podwyższone….
W związku z faktem, iż podwyższone stężenie PSA może skutkować koniecznością przeprowadzenia dodatkowych badań, a także stresem dla pacjenta – ważne jest by odpowiednio przygotować się do oznaczenia stężenia PSA…..
Test sandwich wykorzystywany jest w diagnostyce laboratoryjnej. Przyłączenie znakowanych cząsteczek połączone z detekcją (np. metodą ELISA, czy chemiluminescencji) stanowi trzon badań laboratoryjnych. W niniejszym poście w sposób obrazkowy chciałam wyjaśnić….
Podjednostka beta gonadotropiny kosmówkowej (βHCG) jest parametrem powszechnie znanym wśród kobiet ciężarnych. Jest to hormon, który najczęściej oznaczany jest w celu wykrycia i monitorowania ciąży. Jednak beta HCG jako marker….
Czym jest makro-TSH? Co powoduje makro-TSH? Jaki wpływ na wyniki badań laboratoryjnych ma występowanie makro-TSH? Co należy zrobić, jeśli wiemy o występowaniu makro-TSH? Jak wygląda diagnostyka makro-TSH? TSH (tyreotropina) jest….
Czym są przeciwciała HBs (AHBS)? Kiedy się pojawiają? Co mówi nam obecność przeciwciał AHBS? Czym są przeciwciała HBs (AHBS)? Przeciwciała anty-HBs to przeciwciała przeciwko antygenowi powierzchniowemu wirusowego zapalenia wątroby typu….
Oznaczanie stężenia AMH – anty-müllerian hormon stosowane jest głównie w diagnostyce problemów z płodnością u kobiet. Bezpłodność nie jest jednak jedyną przyczyną zlecania tego badania, hormon AMH jest również oznaczany….
Czy można sprawdzić reakcję organizmu po szczepieniu przeciwko SARS-CoV-2? Jakie badanie określi czy nasz organizm wytworzył odporność? Ile kosztuje badanie przeciwciała poszczepienne SARS-CoV-2? Więcej o badaniach SARS-CoV-2 Czy można sprawdzić….
Test z metoklopramidem MTC wykorzystuje się w diagnostyce hiperprolaktynemii, czyli podwyższonego stężenia prolaktyny w surowicy. Hiperprolaktynemia może być przyczyna zaburzeń miesiączkowania, problemów z płodnością, spadku libido czy impotencji. Przed przeprowadzeniem….