Kategoria: Immunochemia

Immunochemia – w tym dziale znajdują się posty dotyczące badań immunochemicznych, takich jak:

Znajdują się tutaj również posty dotyczące wszelkich interferencji w metodach immunochemicznych np. diagnostyka makro-TSH.

Podstawą badań immunochemicznych są reakcje antygen – przeciwciało. Bardzo dużo badań jest oparte na bazie tych reakcji, dlatego ta kategoria jest bardzo istotna na mojej stronie – okiem diagnosty.

Mam nadzieję, że tą kategorię uda mi się na bieżąco rozwijać, gdyż ta dziedzina diagnostyki laboratoryjnej jest niezwykle ciekawa.

 

Prolaktyna wartości referencyjne

Prolaktyna wartości referencyjne – w tym poście chciałam porównać wartości referencyjne prezentowane w ulotkach metodycznych różnych producentów testów diagnostycznych. Post ma charakter informacyjny. Pamiętaj, że wyniki badań laboratoryjnych należy interpretować….

Marker CA 15-3

Co to jest marker CA 15-3? Jakie mogą być przyczyny podwyższonego CA 15-3? Jaka jest czułość oznaczania CA 15-3? Co to jest marker CA 15-3? CA 15-3 to mucynopodobna glikoproteina….

Test potwierdzenia HBsAg

Co to jest test potwierdzenia HBsAg? Dlaczego wykonuje się test potwierdzenia HBsAg? Jaką metodą wykonuje się badanie potwierdzające obecność antygenu HBS? Jak interpretuje się wynik badania test potwierdzenia HBsAg? Ile….

Podwyższone PSA

PSA z ang. Prostate Specific Antygen – swoisty antygen sterczowy to marker wykorzystywany w diagnostyce raka prostaty. Jednak stężenie PSA zwiększa się także w innych przypadkach. Jakich? Co oznacza podwyższone….

Test SANDWICH

Test sandwich wykorzystywany jest w diagnostyce laboratoryjnej. Przyłączenie znakowanych cząsteczek połączone z detekcją (np. metodą ELISA, czy chemiluminescencji) stanowi trzon badań laboratoryjnych. W niniejszym poście w sposób obrazkowy chciałam wyjaśnić….

Diagnostyka makro-TSH

Czym jest makro-TSH? Co powoduje makro-TSH? Jaki wpływ na wyniki badań laboratoryjnych ma występowanie makro-TSH? Co należy zrobić, jeśli wiemy o występowaniu makro-TSH? Jak wygląda diagnostyka makro-TSH? TSH (tyreotropina) jest….

Przeciwciała HBs (AHBS)

Czym są przeciwciała HBs (AHBS)? Kiedy się pojawiają? Co mówi nam obecność przeciwciał AHBS? Czym są przeciwciała HBs (AHBS)? Przeciwciała anty-HBs to przeciwciała przeciwko antygenowi powierzchniowemu wirusowego zapalenia wątroby typu….