Prezentacja wartości referencyjnych i wyników – jak prawidłowo prezentować wartości referencyjne? Jakie informacje umieszczać na sprawozdaniu z badań?
W tym krótkim poście chciałam przedstawić Wam informacje na temat prezentacji wartości referencyjnych i wyników oznaczeń. O obowiązkowych elementach sprawozdań z badań możesz przeczytać TUTAJ.
Sprawozdania z badań powinny być czytelne dla odbiorcy. Pacjent i lekarz nie powinni spędzać długich minut na próbie zrozumienia otrzymanego wyniku oznaczenia.
Prezentacja wartości referencyjnych i wyników – jak to robić?
Jednostki
- Umieść jednostki, w jakich wydajesz wynik. Niektóre laboratoria ze względu na zapewnienie czytelności wyniku decydują się na podanie jednostek tylko przy wartości oznaczenia.
- Liczba cyfr po przecinku powinna być taka sama przy wartości wyniku i wartościach referencyjnych
- Liczba cyfr, jaką prezentujesz po przecinku powinna być przemyślana, nie podawaj ich za dużo i za mało.
Rekomendacje
- Jeśli przy ustalaniu wartości referencyjnych korzystasz z rekomendacji – umieść taką informację. Pamiętaj również o zmianie tej informacji, jeśli wyjdą nowe rekomendacje, nawet gdy wartości się nie zmieniły. Moim zdaniem informacja o treści „zgodnie z zaleceniami PTD 2018” na sprawozdaniu z badań z roku 2022 świadczy o fakcie, że ktoś przeczytał rekomendacje raz, w 2018 roku i już nigdy nie weryfikował wytycznych.
- Jednoznacznie nazwij badanie – najlepiej całą jego nazwą, a nie skrótem, to spowoduje uniknięcie niejasności i pomyłek, jak bywa np. z PCT.
- Pod wynikiem umieść informację o stosowanej metodzie i analizatorze – to bardzo ważna informacja dla lekarza prowadzącego i pacjenta. Zwłaszcza gdy pacjent monitoruje wartości jakiegoś parametru – zmiana metody może mieć ogromne znaczenie!
- Jeśli zmieniasz metodę oznaczenia – umieść pod wynikiem taką informację!
- Umieść informację o materiale, z jakiego wykonano oznaczenie
- Wartości referencyjne powinny odnosić się do konkretnego pacjenta – jego płci i wieku, nie dodawaj zbiorczych tabel, które zaburzają czytelność wyniku. Zbiorcze tabele w dobie bardzo skomplikowanych i rozbudowanych programów informatycznych moim zdaniem wskazują na nieumiejętność wykorzystania ich możliwości lub lenistwo. Takie przedstawienie wartości referencyjnych bardzo utrudnia interpretację wyników – z pewnością nie będzie na nich informacji o przekroczeniu wartości (H, L lub strzałki).
- Dodaj informację dot. interpretacji wyników. Zwróć uwagę, by nie było w nich „dziury”, tzn. by jakaś wartość nie była obejmowana przez interpretację.
- Zastanów się, czy aby na pewno wykonywane przez Ciebie badanie nie ma wartości referencyjnych (co w niektórych przypadkach ma miejsce). Czasem wartością jest: nie znaleziono, nie wykryto, nieobecne – taką informację, nawet jak jest logiczna, należy umieścić na sprawozdaniu z badań.
Mam nadzieję, że powyższe informacje się Wam przydadzą. Jeśli macie jeszcze jakieś uwagi co do prezentacji wyników na sprawozdaniach z badań – zapraszam do dyskusji w komentarzach. Poniżej krótki test z zakresu niniejszego posta oraz posta „Zawartość sprawozdań z badań”.
Chcesz zobaczyć jak odpowiadały inne osoby udzielające odpowiedzi na pytania w teście? Pragniesz sprawdzić jak wypadasz na tle innych? Sprawdź to – wyniki testów z diagnostyki.
Inne testy wiedzy
ZESTAWIENIE WASZYCH WYNIKÓW Z TESTÓW WIEDZY
Wszystkie testy znajdziesz w zakładce na górze strony: testy. Dla ułatwienia poniżej umieszczam linki do pozostałych testów:
- Materiał biologiczny do badań – krótki test wiedzy z zakresu materiału biologicznego
- Podstawy diagnostyki laboratoryjnej TEST cz.1
- Podstawy diagnostyki laboratoryjnej TEST cz. 2
- Podstawy diagnostyki laboratoryjnej TEST cz.3
- Diagnostyka laboratoryjna chorób nerek test cz.I
- Test – parametry morfologiczne – sprawdź, czy znasz parametry wchodzące w skład badania morfologia krwi obwodowej
- Prezentacja wartości referencyjnych i wyników – sprawdź swoją wiedzę z zakresu prezentowania informacji na sprawozdaniach z badań – czy wiesz jakie elementy są wymagane przez polskie ustawodawstwo?
- Test wiedzy – skróty – czy znasz skróty dotyczące diagnostyki laboratoryjnej? Czy są jakieś oznaczenia, których znaczenie jest dla Ciebie tajemnicą?
- Diagnostyka zakażeń wirusem HCV – sprawdź czy diagnostyka wirusowego zapalenia wątroby typu C jest Ci w 100% znana
- Reguły Westgarda – jeśli pracujesz w laboratorium i zatwierdzasz wyniki kontroli wewnątrzlaboratoryjnej – zdecydowanie znasz te reguły
- Badanie osadu moczu – rekomendacje – czy wiesz jakie są zasady wykonywania tego powszechnego badania?
- Diagnostyka cukrzycy – zerknij, czy znane są Ci najnowsze zalecenia PTD!
- Wytyczne diagnostyki zaburzeń lipidowych – sprawdź swoją wiedzę z zakresu profilu lipidowego
- Markery nowotworowe test część I
- Zmiany kształtu erytrocytów – test – sprawdź czy wiesz jak wygląda lakrymocyt, sferocyt i inne
- Układ krzepnięcia cz. I – test
- Hematologia cz. I – test wiedzy z zakresu hematologii
- Proteinogram – test – krótki test z podstaw dotyczących rozdziału elektroforetycznego białek
- Retikulocyty – czy znasz parametry oznaczane przy badaniu retikulocytów?
- Stabilność materiału – krótkie sprawdzenie jak długo można wstrzymać wykonanie badania
- Tarczyca – Test sprawdzający wiedzy z zakresu hormonów tarczycy
- Tarczyca – część II
- Tarczyca – część III – czy wyniki badań laboratoryjnych w diagnostyce chorób tarczycy stanowią dla Ciebie wyzwanie?
- Przytarczyce – czy odróżnisz wyniki badań w niedoczynności wtórnej od pierwotnej?
- Niedokrwistości – test cz. I
- Niedokrwistości – test cz. II
- Wytyczne morfologia cz. I
- Wytyczne morfologia cz. II
Treści które mogą Cię zainteresować:
Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.