Prezentacja wartości referencyjnych i wyników

prezentacja wartości referencyjnych i wyników

Prezentacja wartości referencyjnych i wyników – jak prawidłowo prezentować wartości referencyjne? Jakie informacje umieszczać na sprawozdaniu z badań?

W tym krótkim poście chciałam przedstawić Wam informacje na temat prezentacji wartości referencyjnych i wyników oznaczeń. O obowiązkowych elementach sprawozdań z badań możesz przeczytać TUTAJ.

Sprawozdania z badań powinny być czytelne dla odbiorcy. Pacjent i lekarz nie powinni spędzać długich minut na próbie zrozumienia otrzymanego wyniku oznaczenia.

Prezentacja wartości referencyjnych i wyników – jak to robić?

Jednostki

 • Umieść jednostki, w jakich wydajesz wynik. Niektóre laboratoria ze względu na zapewnienie czytelności wyniku decydują się na podanie jednostek tylko przy wartości oznaczenia.
wynik badanialaboratoryjnego
 • Liczba cyfr po przecinku powinna być taka sama przy wartości wyniku i wartościach referencyjnych
 • Liczba cyfr, jaką prezentujesz po przecinku powinna być przemyślana, nie podawaj ich za dużo i za mało.
Prezentacja wartości referencyjnych i wyników

Rekomendacje

 • Jeśli przy ustalaniu wartości referencyjnych korzystasz z rekomendacji – umieść taką informację. Pamiętaj również o zmianie tej informacji, jeśli wyjdą nowe rekomendacje, nawet gdy wartości się nie zmieniły. Moim zdaniem informacja o treści „zgodnie z zaleceniami PTD 2018” na sprawozdaniu z badań z roku 2022 świadczy o fakcie, że ktoś przeczytał rekomendacje raz, w 2018 roku i już nigdy nie weryfikował wytycznych.
wynik badania wytyczne
 • Jednoznacznie nazwij badanie – najlepiej całą jego nazwą, a nie skrótem, to spowoduje uniknięcie niejasności i pomyłek, jak bywa np. z PCT.
wynik badania skróty
 • Pod wynikiem umieść informację o stosowanej metodzie i analizatorze – to bardzo ważna informacja dla lekarza prowadzącego i pacjenta. Zwłaszcza gdy pacjent monitoruje wartości jakiegoś parametru – zmiana metody może mieć ogromne znaczenie!
Prezentacja wartości referencyjnych i wyników
 • Jeśli zmieniasz metodę oznaczenia – umieść pod wynikiem taką informację!
Prezentacja wartości referencyjnych i wyników
 • Umieść informację o materiale, z jakiego wykonano oznaczenie
 • Wartości referencyjne powinny odnosić się do konkretnego pacjenta – jego płci i wieku, nie dodawaj zbiorczych tabel, które zaburzają czytelność wyniku. Zbiorcze tabele w dobie bardzo skomplikowanych i rozbudowanych programów informatycznych moim zdaniem wskazują na nieumiejętność wykorzystania ich możliwości lub lenistwo. Takie przedstawienie wartości referencyjnych bardzo utrudnia interpretację wyników – z pewnością nie będzie na nich informacji o przekroczeniu wartości (H, L lub strzałki).
 • Dodaj informację dot. interpretacji wyników. Zwróć uwagę, by nie było w nich „dziury”, tzn. by jakaś wartość nie była obejmowana przez interpretację.
sprawozdanie z badań normy
 • Zastanów się, czy aby na pewno wykonywane przez Ciebie badanie nie ma wartości referencyjnych (co w niektórych przypadkach ma miejsce). Czasem wartością jest: nie znaleziono, nie wykryto, nieobecne – taką informację, nawet jak jest logiczna, należy umieścić na sprawozdaniu z badań.
wynik badania laboratoryjnego

Mam nadzieję, że powyższe informacje się Wam przydadzą. Jeśli macie jeszcze jakieś uwagi co do prezentacji wyników na sprawozdaniach z badań – zapraszam do dyskusji w komentarzach. Poniżej krótki test z zakresu niniejszego posta oraz posta „Zawartość sprawozdań z badań”.

Chcesz zobaczyć jak odpowiadały inne osoby udzielające odpowiedzi na pytania w teście? Pragniesz sprawdzić jak wypadasz na tle innych? Sprawdź to – wyniki testów z diagnostyki.

Inne testy wiedzy

ZESTAWIENIE WASZYCH WYNIKÓW Z TESTÓW WIEDZY

Wszystkie testy znajdziesz w zakładce na górze strony: testy. Dla ułatwienia poniżej umieszczam linki do pozostałych testów:

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla diagnosty » Prezentacja wartości referencyjnych i wyników

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.