Niemiarowe pobranie krwi

niemiarowe pobranie krwi

Niemiarowe pobranie krwi – czym jest i jaki wpływ ma na wyniki badań laboratoryjnych?

Czym jest niemiarowe pobranie krwi?

Niemiarowe pobranie krwi jest błędem przedanalitycznym, który często ma ogromny wpływ na wyniki oznaczeń. Jest to pobranie krwi w zbyt małej lub zbyt dużej objętości. Każda probówka, do której pobiera się materiał biologiczny posiada zaznaczone miejsce, do którego należy ją napełnić. Dla niektórych badań np. oznaczeń koagulologicznych ma to wielkie znaczenie. Dopuszcza się tylko nieznaczne odstępstwa w zakresie objętości pobranej krwi – zakres wahań objętości powinien wskazać producent probówek.

próbka do pobrania krwi czas krzepnięcia

Powyżej umieściłam przykład probówki koagulologicznej (do badań krzepnięcia krwi), w której umieszczono antykoagulant. Na probówce zaznaczono kreską miejsce, do którego należy pobrać krew. Dla badań krzepnięcia krwi ma to ogromne znaczenie. Stosunek krwi do antykoagulantu powinien wynosić 9:1.

Dlaczego nie można wylać krwi, jeśli jest jej za dużo?

W probówce np. z niebieskim korkiem do badań koagulologicznych znajduje się antykoagulant (cytrynian). Badania są opracowane w taki sposób, że konieczne jest wymieszanie krwi z antykoagulantem w określonym stosunku. Nie może być ani za mało krwi ani za mało antykoagulantu. Jeśli pobrano zbyt dużo lub zbyt mało krwi do probówki – wówczas wyniki są zafałszowane tzn. niezgodne ze stanem faktycznym. Może to spowodować nieprawidłowe rozpoznanie medyczne, co może mieć istotny wpływ na leczenie pacjenta.

niemiarowe pobranie

Niemiarowe pobranie krwi – co należy zrobić?

Jeśli krew pobrano niemiarowo, wówczas laboratorium przekaże taką informację pacjentowi. Zleconych badań nie wykonuje się. Konieczne jest ponowne pobranie krwi do nowej probówki. Powtórzenie badania nie wiąże się z koniecznością ponownego płacenia za nie.

Dlaczego niemiarowo pobrano krew?

Przyczynami niemiarowego pobrania krwi mogą być:

  • trudny dostęp do żyły pacjenta
  • niestosowanie systemu próżniowego do pobrania krwi – zaciągniecie do strzykawki zbyt małej/dużej objętości krwi pacjenta
  • nieodpowiednie miejsce wkłucia
  • stosowanie przeterminowanych probówek
  • rozszczelnienie probówek

Innym błędem przedlaboratoryjnym jest powstanie skrzepu w probówce z antykoagulantem, o którym możesz przeczytać tutaj.

Zapraszam serdecznie do innych postów w strefie dla pacjenta!

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Niemiarowe pobranie krwi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.