Wynik negatywny i pozytywny

wynik negatywny i pozytywny

Co oznacza wynik negatywny i pozytywny?

Niektórzy pacjenci mają wątpliwości co oznaczają określenia wyniku pozytywnego oraz negatywnego. Te dwa określenia faktycznie mogą powodować niejasności. Laboratoria powinny wydawać wyniki w formie jasnej, przejrzystej i konkretnej.

Wynik negatywny i pozytywny nie mają nic wspólnego z emocjami, ich znaczenie jest nawet odwrotne. W przypadku wyniku pozytywnego – oznacza on, że wykryto dany patogen, mutację, przeciwciał czy antygen – w zależności jakie badanie zostało zlecone. Wynik negatywny oznacza, że nie wykryto mutacji, patogenu, przeciwciał.

Łatwiej będzie mi przedstawić interpretację takich wyników na przykładzie. Pacjent zlecił badanie “Wykrywanie materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2” – otrzymał wynik “pozytywny”. Czy to oznacza, że powinien się cieszyć, bo jest zdrowy? Wręcz przeciwnie. Wynik pozytywny oznacza, że w materiale dostarczonym do laboratorium wykryto materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2.

Wynik negatywny i pozytywny – prezentacja wyników

W celu ułatwienia interpretacji wyników i uniknięcia ewentualnych pomyłek i wyciągania błędnych wniosków laboratorium powinno zweryfikować formę prezentacji wyników “pozytywny” i “negatywny” i znaleźć alternatywę dla tych słów.

wynik pozytywny, wynik negatywny

Zamiast wyniku pozytywnego i negatywnego można użyć sformułowań:

  • wykryto, nie wykryto
  • wyhodowano, nie wyhodowano
  • znaleziono, nie znaleziono
  • obecne, nieobecne
  • reaktywny, niereaktywny

Najlepiej przeanalizować ulotki dostarczone przez producenta testu/zestawu odczynnikowego i stosować zapisaną w nich nomenklaturę. Jeśli jest to możliwe, najlepiej unikać określeń pozytywny i negatywny.

Więcej informacji na temat prezentacji wyników znajdziesz TUTAJ.

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Wynik negatywny i pozytywny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.