Odwodnienie hipertoniczne związane jest z utratą płynu hipotonicznego, co prowadzi do hiperosmolalności osocza, a także do hipernatremii (podwyższone stężenie sodu w surowicy). Jakie są przyczyny odwodnienia hipertonicznego? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Przyczyny odwodnienia hipertonicznego to:
Zmniejszona podaż wody
- u osób nieprzytomnych
- u osób leżących
- u osób z zaburzeniami połykania
- u osób z zaburzeniami ośrodka pragnienia (często spotykane u osób starszych)
- u osób starszych
- u niemowląt
Utrata płynu hipotonicznego przez skórę:
- nadmierna potliwość
- gorączka
Utrata płynu hipotonicznego przez układ pokarmowy
- wodniste biegunki
- wymioty
Utrata płynu hipotonicznego przez nerki
- moczówka prosta
- u osób z cukrzycą i glukozurią
- u osób z przewlekłą niewydolnością nerek
Utrata płynu hipotonicznego przez płuca
- hiperwentylacja
Źródła:
- Idasiak-Piechocka, Ilona. „Odwodnienie—patofizjologia i klinika.” Renal Disease and Transplantation Forum. Vol. 5. No. 1. 2012.
- Jośko-Ochojska, Jadwiga, Leszek Spandel, and Ryszard Brus. „Odwodnienie osób w podeszłym wieku jako problem zdrowia publicznego.” Hygeia Public Health 49.4 (2014): 712-717.
- Ciechanowski, Kazimierz. „Hipo-i hipernatremia—przyczyny i zasady terapii.” Renal Disease and Transplantation Forum. Vol. 4. No. 4. 2011.
Treści które mogą Cię zainteresować:
Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.