Przyczyny odwodnienia hipotonicznego

przyczyny odwodnienia hipotonicznego

Odwodnienie hipotoniczne to odwodnienie, które spowodowane jest utratą płynów hipertonicznych, w wyniku czego mamy do czynienia ze zmniejszeniem osmolalności osocza oraz hiponatremią (obniżonym stężeniem sodu w surowicy). Jakie są przyczyny odwodnienia hipotonicznego? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź poniżej.

Przyczyny odwodnienia hipotonicznego to:

  • podawanie płynów niezawierających elektrolitów, czego konsekwencją jest przesunięcie się wody z przestrzeni pozakomórkowej do wewnatrzkomórkowej
  • utrata sodu przez nerki w chorobach nerek
  • utrata sodu będąca konsekwencją niedoczynności kory nadnerczy
  • utrata sodu przez skórę
  • utrata sodu przez przewód pokarmowy – wymioty, biegunki
  • zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym

Oprócz odwodnienia hipotonicznego występuje również odwodnienie hipertoniczne oraz izotoniczne.

Źródła:

  1. Idasiak-Piechocka, Ilona. “Odwodnienie—patofizjologia i klinika.” Renal Disease and Transplantation Forum. Vol. 5. No. 1. 2012
  2. Budziszewska, Bożena Katarzyna. “Zaburzenia metaboliczne i wodno-elektrolitowe u pacjentów z hematologicznymi chorobami nowotworowymi.” Varia Medica 2.3 (2018): 201-215.
  3. Karasiewicz, Agata, et al. “Hydration imbalances and their effect on patients in the terminal phase of their illness.” Medycyna Paliatywna/Palliative Medicine 15.1: 12-18.
Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla diagnosty » Przyczyny odwodnienia hipotonicznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.