Niska awidność toksoplazmozy

Niska awidność toksoplazmozy
Czas czytania 4 min

Niska awidność toksoplazmozy to skrótowe określenie na niską awidność przeciwciał klasy IgG skierowanych przeciwko Toxoplasma gondii.
Toxoplasma gondii to pasożyt, który wywołuje chorobę nazywaną toksoplazmozą. Toksoplazmoza jest szczególnie niebezpieczna u kobiet w ciąży – może ona prowadzić do pojawienia się wad płodu lub nawet do jego obumarcia. Dlatego też wśród badań obowiązkowych, zlecanych w trakcie trwania ciąży, znajduje się oznaczenie przeciwciał IgG przeciwko Toxoplasma gondii.

Kiedy zleca się awidność toksoplazmozy?


Oznaczenie awidności toksoplazmozy zleca się w przypadku problemów z interpretacją wyników oznaczenia przeciwciał IgG oraz IgM przeciwko Toxoplasma gondii i/lub w przypadku wykrycia przeciwciał IgM przeciwko Toxoplasma gondii.

Obecność przeciwciał IgM Toxoplasma gondii w teorii, jakby się wydawało, wskazuje na trwające zakażenie. Jednak nie zawsze tak jest. Zdarza się, że przeciwciała IgM utrzymują się długo po zakażeniu – są to tak zwane przeciwciała przetrwałe. Wówczas trudno jednoznacznie stwierdzić, czy zakażenie jest przewlekłe, czy aktywne. Z pomocą przychodzi oznaczenie awidności.

Niska awidność toksoplazmozy


Niska awidność przeciwciał IgG przeciwko Toxoplasma gondii prawdopodobnie oznacza aktywne zakażenie tym pasożytem. Literatura wskazuje, że niska awidność utrzymuje się do 4 miesięcy od zakażenia. Niska awidność oznacza słabe wiązanie antygenu na powierzchni pasożyta z przeciwciałami skierowanymi przeciwko niemu. Im dłużej trwa zakażenie, wiązania stają się mocniejsze, a tym samym wynik awidności jest coraz wyższy.

Niski wynik awidności toksoplazmozy potwierdza się powtórzeniem badania po 2-3 tygodniach oraz jednoczasowym oznaczeniem przeciwciał IgG przeciwko Toxoplasma gondii.

niska awidność toxoplazmozy

Pamiętaj, że wynik oznaczenia awidności należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem prowadzącym. Toksoplazmoza to choroba bardzo niebezpieczna dla płodu, dlatego należy szybko działać w tym zakresie.

Źródła

  1. Holec-Gąsior, Lucyna, and Dorota Drapała. “Awidność przeciwciał IgG jako ważny test diagnostyczny w rozpoznawaniu aktywnej toksoplazmozy—stan obecny i nowe możliwości.” Forum Medycyny Rodzinnej. Vol. 6. No. 2. 2012.
  2. Elecsys Toxo IgG Avidity, cobas e801, 2020-11 PL
  3. Milewska-Bobula, Bogumiła, et al. “Proponowane postępowanie w zarażeniu Toxoplasma gondii u ciężarnych i ich dzieci.” Przegląd Epidemiologiczny 69 (2015): 403-410.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.