Niska awidność toksoplazmozy

Niska awidność toksoplazmozy

Niska awidność toksoplazmozy to skrótowe określenie na niską awidność przeciwciał klasy IgG skierowanych przeciwko Toxoplasma gondii.
Toxoplasma gondii to pasożyt, który wywołuje chorobę nazywaną toksoplazmozą. Toksoplazmoza jest szczególnie niebezpieczna u kobiet w ciąży – może ona prowadzić do pojawienia się wad płodu lub nawet do jego obumarcia. Dlatego też wśród badań obowiązkowych, zlecanych w trakcie trwania ciąży, znajduje się oznaczenie przeciwciał IgG przeciwko Toxoplasma gondii.

Kiedy zleca się awidność toksoplazmozy?


Oznaczenie awidności toksoplazmozy zleca się w przypadku problemów z interpretacją wyników oznaczenia przeciwciał IgG oraz IgM przeciwko Toxoplasma gondii i/lub w przypadku wykrycia przeciwciał IgM przeciwko Toxoplasma gondii.

Obecność przeciwciał IgM Toxoplasma gondii w teorii, jakby się wydawało, wskazuje na trwające zakażenie. Jednak nie zawsze tak jest. Zdarza się, że przeciwciała IgM utrzymują się długo po zakażeniu – są to tak zwane przeciwciała przetrwałe. Wówczas trudno jednoznacznie stwierdzić, czy zakażenie jest przewlekłe, czy aktywne. Z pomocą przychodzi oznaczenie awidności.

Niska awidność toksoplazmozy


Niska awidność przeciwciał IgG przeciwko Toxoplasma gondii prawdopodobnie oznacza aktywne zakażenie tym pasożytem. Literatura wskazuje, że niska awidność utrzymuje się do 4 miesięcy od zakażenia. Niska awidność oznacza słabe wiązanie antygenu na powierzchni pasożyta z przeciwciałami skierowanymi przeciwko niemu. Im dłużej trwa zakażenie, wiązania stają się mocniejsze, a tym samym wynik awidności jest coraz wyższy.

Niski wynik awidności toksoplazmozy potwierdza się powtórzeniem badania po 2-3 tygodniach oraz jednoczasowym oznaczeniem przeciwciał IgG przeciwko Toxoplasma gondii.

niska awidność toxoplazmozy

Pamiętaj, że wynik oznaczenia awidności należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem prowadzącym. Toksoplazmoza to choroba bardzo niebezpieczna dla płodu, dlatego należy szybko działać w tym zakresie.

Źródła

  1. Holec-Gąsior, Lucyna, and Dorota Drapała. “Awidność przeciwciał IgG jako ważny test diagnostyczny w rozpoznawaniu aktywnej toksoplazmozy—stan obecny i nowe możliwości.” Forum Medycyny Rodzinnej. Vol. 6. No. 2. 2012.
  2. Elecsys Toxo IgG Avidity, cobas e801, 2020-11 PL
  3. Milewska-Bobula, Bogumiła, et al. „Proponowane postępowanie w zarażeniu Toxoplasma gondii u ciężarnych i ich dzieci.” Przegląd Epidemiologiczny 69 (2015): 403-410.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.