Podwyższony hematokryt

podwyższony hematokryt

Co oznacza podwyższony hematokryt? Jakie są możliwe przyczyny wysokiego poziomu hematokrytu?

Co oznacza podwyższony hematokryt?

Wartość hematokrytu powyżej zakresu referencyjnego oznacza, że stosunek erytrocytów do pozostałych składników krwi jest większy niż powinien. Oznacza to, że krwinek czerwonych w organizmie jest za dużo w stosunku do pozostałych składników krwi. Poniżej przedstawiam schemat, który obrazuje podwyższony poziom hematokrytu.

podwyższony hematokryt

Jak widać na grafice – w probówce dolnej krwinek jest więcej niż tej na górze. Dla przykładu podałam wartości referencyjne dla hematokrytu u dorosłej kobiety.

Jakie mogą być przyczyny wysokiego hematokrytu?

Do przyczyn wysokiego poziomu hematokrytu zalicza się:

  • odwodnienie organizmu
  • oparzenia ciała
  • choroby nowotworowe
  • choroby nerek
  • czerwienica prawdziwa
  • obfite biegunki (powodują odwodnienie organizmu)
  • obfite wymioty (są przyczyną odwodnienia organizmu)
  • nadmierna potliwość organizmu

Niski hematokryt również nie jest stanem fizjologicznym i wiąże się z zaburzeniami czerwonokrwinkowymi. Możesz przeczytać o tym więcej w poście obniżony hematokryt.

Jak widać powyżej – podwyższenie hematokrytu może mieć bardzo wiele przyczyn. Nie wskazuje ono na konkretną przyczynę. Dlatego, jeśli masz wątpliwości co do przyczyny uzyskanego wyniku badania laboratoryjnego – koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. Dbaj o zdrowie, konsultuj wyniki badań laboratoryjnych, nie zwlekaj z tym!

Czym jest hematokryt? Jakie badanie zlecić, aby otrzymać informację o hematokrycie? Odpowiedź na te pytania uzyskasz czytając post Hematokryt HCT.

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Podwyższony hematokryt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.