Zapotrzebowanie na żelazo w ciąży

Zapotrzebowanie na żelazo w ciąży

Żelazo jest składnikiem, który nie jest wytwarzany w organizmie człowieka. Dlatego należy dostarczać go z zewnątrz w postaci dobrze zbilansowanej diety, ewentualnie w formie suplementów/leków – zgodnie z zaleceniem lekarza. Żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, gdyż jest składnikiem hemoglobiny, dzięki której transportowany jest tlen z komórek do organów.

Zapotrzebowanie na żelazo w ciąży – dane liczbowe

Zapotrzebowanie na żelazo w ciąży, żelazo w ciąży

Magazyn żelaza u zdrowej kobiety w ciąży wynosi 0,3 grama (300 miligramów. Zapotrzebowanie na żelazo w trakcie ciąży wynosi 1 gram (1000 miligramów), czyli ponad trzykrotnie więcej niż wynosi pula żelaza zmagazynowanego.

zapotrzebowanie na żelazo, w ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży (lub u kobiet niebędących w ciąży) dzienne zapotrzebowanie organizmu na żelazo wynosi 4 mg. W II trymestrze 7 do 8 miligramów dziennie, a pod koniec ciąży 12-15 miligramów dziennie.

Co ciekawe, w trakcie III trymestru ciąży uruchamiany jest mechanizm, który ma za zadanie chronić organizm przyszłej matki. Wchłanianie żelaza z pokarmu zwiększa się 4 do 5-krotnie w stosunku do pierwszego trymestru ciąży.

Wchłanianie żelaza z pokarmu uzależnione jest od jej postaci. W ludzkim organizmie najlepiej przyswaja się forma hemowa żelaza, której najwięcej jest w mięsie i rybach. Odsetek jego wchłanialności wynosi 20-25%, jednak udział żelaza hemowego w puli żelaza zawartego w mięsie czy rybach to tylko 5-10%. Postać niehemowa wchłania się tylko w 5% (jajka, rośliny).

Diagnostyka niedoboru żelaza w ciąży

W celu zdiagnozowania niedoboru żelaza wykonuje się badania: morfologia krwi, oznaczenie stężenia żelaza, oznaczenie stężenia ferrytyny. U kobiet w ciąży rodzaj badań i czas ich wykonywania określa ustawa. Przeczytaj więcej o obligatoryjnych badaniach w ciąży.

Jeżeli podejrzewasz u siebie niedobór żelaza w ciąży, wykonałaś badania i nie wiesz jak je zinterpretować – koniecznie skonsultuj się z Twoim lekarzem prowadzącym ciąże lub innym ginekologiem położnikiem. Niedobór żelaza w ciąży może przynieść poważne konsekwencje zdrowotne zarówno Tobie, jak i Twojemu maleństwu.

U kobiet w ciąży u których stwierdzono niedobór żelaza oprócz zmiany diety wdraża się żelazo w formie leków.

Źródła:

Niedokrwistość z niedoboru żelaza w położnictwie i ginekologii. Bronisława Pietrzak, Agnieszka Seremak-Mrozikiewicz, Beata Marciniak, Andrzej Witek, Bożena Leszczyńska-Gorzelak, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2016;1(3):115-121

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Zapotrzebowanie na żelazo w ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.