Żelazo jest składnikiem, który nie jest wytwarzany w organizmie człowieka. Dlatego należy dostarczać go z zewnątrz w postaci dobrze zbilansowanej diety, ewentualnie w formie suplementów/leków – zgodnie z zaleceniem lekarza. Żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, gdyż jest składnikiem hemoglobiny, dzięki której transportowany jest tlen z komórek do organów.
Zapotrzebowanie na żelazo w ciąży – dane liczbowe
Magazyn żelaza u zdrowej kobiety w ciąży wynosi 0,3 grama (300 miligramów. Zapotrzebowanie na żelazo w trakcie ciąży wynosi 1 gram (1000 miligramów), czyli ponad trzykrotnie więcej niż wynosi pula żelaza zmagazynowanego.
W pierwszym trymestrze ciąży (lub u kobiet niebędących w ciąży) dzienne zapotrzebowanie organizmu na żelazo wynosi 4 mg. W II trymestrze 7 do 8 miligramów dziennie, a pod koniec ciąży 12-15 miligramów dziennie.
Co ciekawe, w trakcie III trymestru ciąży uruchamiany jest mechanizm, który ma za zadanie chronić organizm przyszłej matki. Wchłanianie żelaza z pokarmu zwiększa się 4 do 5-krotnie w stosunku do pierwszego trymestru ciąży.
Wchłanianie żelaza z pokarmu uzależnione jest od jej postaci. W ludzkim organizmie najlepiej przyswaja się forma hemowa żelaza, której najwięcej jest w mięsie i rybach. Odsetek jego wchłanialności wynosi 20-25%, jednak udział żelaza hemowego w puli żelaza zawartego w mięsie czy rybach to tylko 5-10%. Postać niehemowa wchłania się tylko w 5% (jajka, rośliny).
Diagnostyka niedoboru żelaza w ciąży
W celu zdiagnozowania niedoboru żelaza wykonuje się badania: morfologia krwi, oznaczenie stężenia żelaza, oznaczenie stężenia ferrytyny. U kobiet w ciąży rodzaj badań i czas ich wykonywania określa ustawa. Przeczytaj więcej o obligatoryjnych badaniach w ciąży.
Jeżeli podejrzewasz u siebie niedobór żelaza w ciąży, wykonałaś badania i nie wiesz jak je zinterpretować – koniecznie skonsultuj się z Twoim lekarzem prowadzącym ciąże lub innym ginekologiem położnikiem. Niedobór żelaza w ciąży może przynieść poważne konsekwencje zdrowotne zarówno Tobie, jak i Twojemu maleństwu.
U kobiet w ciąży u których stwierdzono niedobór żelaza oprócz zmiany diety wdraża się żelazo w formie leków.
Źródła:
Niedokrwistość z niedoboru żelaza w położnictwie i ginekologii. Bronisława Pietrzak, Agnieszka Seremak-Mrozikiewicz, Beata Marciniak, Andrzej Witek, Bożena Leszczyńska-Gorzelak, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2016;1(3):115-121
Treści które mogą Cię zainteresować:
Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.