Co bada jonogram?

Co bada jonogram?

Co bada jonogram? Badanie jonogram obejmuje oznaczenie stężenia elektrolitów w surowicy krwi. Do badań tych zalicza się:

  • oznaczenie stężenia sodu (Na+)
  • oznaczenie stężenia potasu (K+)
  • oznaczenie stężenia chlorków (Cl)
  • oznaczenie stężenia wapnia (Ca2+)
  • oznaczenie stężenia magnezu (Mg2+)
  • oznaczenie stężenia fosforanów

Jednak nie zawsze określenie „jonogram” oznacza oznaczenie tych wszystkich parametrów. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że jonogram najczęściej oznacza oznaczenie stężenia sodu oraz potasu. Rzadziej oznaczenie stężenia sodu, potasu oraz chlorków.

Jeśli lekarz zleci Ci wykonanie badania jonogramu – upewnij się jakie badania ma na myśli. Czy wszystkie wyżej wymienione badania? Może tylko sód i potas?

Co bada jonogram – badanie jonogramu wykonuje się celem oceny równowagi wodno-elektrolitowej. Badania te powinno wykonywać się regularnie razem z morfologią krwi. W przypadku oznaczenia stężenia potasu radziłabym korzystać z punktów pobrań przy laboratorium, gdyż wydłużony czas transportu może powodować fałszywe podwyższenie stężenia potasu.

Masz jakieś pytania dotyczące diagnostyki laboratoryjnej i pracy w laboratorium? Zostaw komentarz pod tym postem lub napisz do mnie wiadomość e-mail.

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Co bada jonogram?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.