Czy w badaniu moczu wyjdzie THC?

Czy w badaniu moczu wyjdzie THC?

Pacjenci, którzy palą lub palili marihuanę pytają czy możliwe jest wykrycie tetrahydrokannabinolu (THC) w trakcie podstawowych badań laboratoryjnych. W związku z faktem, że jednym z badań, które wykorzystuje się w toksykologii jest wykrywanie THC w moczu – pacjenci pytają: czy w badaniu moczu wyjdzie THC?

W najczęściej zlecanym badaniu moczu, jakim jest badanie ogólne moczu wraz z jego mikroskopową oceną NIE ma możliwości wykrycia tetrahydrokannabinolu (THC). Innym dość często zlecanym badaniem w moczu jest posiew moczu – on również nie wskaże, że pacjent palił marihuanę.

W celu wykrycia tetrahydrokannabinolu w moczu należy zlecić konkretne badanie tj. wykrywanie THC w moczu. Związek ten wykrywany jest również w panelach narkotykowych – jest on ich składową. Takich badań nie zleca się rutynowo.

Zlecając jakiekolwiek inne badanie, które nie jest panelem narkotykowym ani oznaczaniem THC NIE wykryje się faktu, że pacjent palił narkotyki czy zażywał inne substancje psychoaktywne. Czy będzie to oznaczenie stężenia mocznika w moczu, kreatyniny w moczu, osmolalności, HCG czy jakiegokolwiek innego składnika poza THC lub narkotykami – badanie to nie naprowadzi lekarza na fakt, że pacjent palił marihuanę.

Masz jakieś pytania dotyczące diagnostyki laboratoryjnej, badań, czy samej pracy w laboratorium? Zostaw komentarz pod postem. Postaram się jak najszybciej i w jak najbardziej jasny i przejrzysty sposób na nie odpowiedzieć.

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Czy w badaniu moczu wyjdzie THC?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.