EndoRNA test na endometriozę

EndoRNA test na endometriozę

W mediach słyszy się coraz więcej na temat endometriozy. Bardzo duże wyzwanie dla lekarzy stanowi szybkie postawienie prawidłowej diagnozy. Nierzadko pacjentki borykają się z objawami endometriozy nawet kilka lat, a ich przyczyna nadal nie zostaje odkryta. W związku z powyższym firma DIAGENDO wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentek i lekarzy przedstawiając swój produkt jakim jest EndoRNA test na endometriozę. Poniżej przedstawiam kilka faktów dotyczących testu.

Co wykrywa test EndoRNA?

Test służy do ilościowego oznaczania poziomu ekspresji genu FUT4. Wg badań ekspresja tego genu w endometrium pacjentek z rozpoznaną endometriozą jest większa niż u pacjentek u których nie rozpoznano endometriozy. Badania wskazują również, że test może być również wykorzystywany w celu monitorowania leczenia pacjentek z endometriozą.

Jaką metodą wykonuje się test EndoRNA?

Test wykonywany jest metodą real-time PCR. Może być zatem wykonywany w pracowniach genetycznych wyposażonych w podstawowy sprzęt laboratoryjny.

Z jakiego materiału wykonuje się test EndoRNA?

Materiałem z jakiego wykonuje się to badanie jest biopsja endometrium. Pobranie powinno mieć miejsce w fazie wydzielniczej cyklu miesiączkowego. Pobrany materiał biologiczny należy przechowywać w płynie stabilizującym – zapewniając tym samym wiarygodność uzyskanego wyniku.

Jaki jest czas stabilności materiału do testu EndoRNA?

  • 37 °C – 24 h
  • 25 °C – 7 dni
  • +2 °C do +8 °C – 1 miesiąc

Jak widać stabilność materiału nie jest bardzo krótka. Można go przechowywać w temperaturze pokojowej aż 7 dni, co stanowi duży plus w przypadku konieczności trzymania materiału w gabinecie zabiegowym, w którym nie ma lodówki.

Trochę cyferek na temat testu

Poniższe dane opracowano na podstawie grupy o liczności N=77

  • czułość testu 94,12% (84,08 – 98,40%)
  • swoistość testu 89,29% (72,80 – 96,29%)
  • pozytywna wartość predykcyjna PPV 93,9%

Test EndoRNA to bardzo duża nadzieja dla ginekologów i ich pacjentek. Łatwa diagnostyka i szybkie rozpoznanie zdecydowanie byłyby ogromnym krokiem w medycynie. Test EndoRNA nie jest jeszcze powszechnie dostępny, jest natomiast opatentowany. Test ma być dostępny w laboratoriach od lutego 2023 roku. Jak tylko pojawi się informacja o jego cenie i dostępności – dopiszę tą informację w poście.

Źródła:

Żeberkiewicz, M.; Hyc, A.; Iwan, A.; Zwierzchowska, A.; Ścieżyńska, A.; Kalaszczyńska, I.; Barcz, E.; Malejczyk, J. Expression of Fucosyltransferase 4 (FUT4) mRNA Is Increased in Endometrium from Women with Endometriosis. J. Clin. Med. 2022, 11, 5606. https://doi.org/10.3390/jcm11195606

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.