Teoretycznie pomyśleć można, że badania laboratoryjne są proste w interpretacji. Jednak nic mylnego. Jak czytać wyniki badań laboratoryjnych?
Wartości referencyjne w badaniach laboratoryjnych
Zawartość sprawozdań z badań powinna być przejrzysta i łatwa w interpretacji zarówno dla lekarza, jak i pacjenta. Praktycznie każde badanie powinno zawierać zakres referencyjny. Jeśli otrzymasz wyniki powyżej lub poniżej „normy”, powinien być on wyróżniony. W tym celu laboratoria najczęściej stosują jeden lub kilka z poniższych sposobów
- umieszczanie oznaczenia H (high) lub L (low) przy wyniku badania laboratoryjnego
- stosowanie strzałek skierowanych w górę (dla wyników powyżej zakresu) lub w dół (dla wyników poniżej zakresu)
- wyróżnianie wyniku poprzez pogrubienie czcionki (zarówno dla wyników powyżej, jak i poniżej wartości)
Należy pamiętać, że wartości referencyjne mogą różnić się między laboratoriami w zależności od wybranych przez laboratorium źródeł oraz stosowanych metod badawczych.
Metoda badania
Jeśli wykonujesz badania okresowo i zalecono Ci monitorowanie poziomu określonego parametru – bardzo ważne jest, by wykonywać badania tą samą metodą. Nie każdy lekarz o tym pamięta. Badań wykonanych różnymi metodami, z użyciem różnych analizatorów, nie powinno się porównywać. Pacjenci niestety bardzo często „sprawdzają” jedno laboratorium wykonując badania w innym.
Zatem jeśli chcesz monitorować stężenie określonego parametru np. prolaktyny, wykonuj badanie w jednym laboratorium.
Interpretacja wyników badań laboratoryjnych
Według wielu źródeł badania laboratoryjne są podstawą około 60-70% diagnoz lekarskich. Jednak, czy na podstawie wyników badań można zdiagnozować pacjenta? Otóż nie. Zawsze, ale to ZAWSZE należy przeprowadzić wywiad lekarski z pacjentem, omówić objawy występujące u pacjenta, przeanalizować przyjmowane leki, a także dowiedzieć się jaki tryb życia prowadzi pacjent. Wyników badań NIGDY nie interpretuje się bez wywiadu klinicznego. Często stosuje się inne badania pomocnicze, takie jak np. badania obrazowe. Na podstawie samej kartki z wynikami nie jesteśmy w stanie powiedzieć co dolega pacjentowi.
Jak czytać wyniki badań laboratoryjnych?
- Odnoś się do informacji podanych na sprawozdaniu z badań – dodanych komentarzy i zaleceń.
- Bierz pod uwagę wartości referencyjne podane na sprawozdaniu z badań, nie te z innych źródeł jak np. internet.
- Interpretuj wyniki w oparciu o swój stan kliniczny i inne przeprowadzone badania.
- Pamiętaj, by parametry monitorowane w określonym czasie oznaczać w jednym laboratorium, z użyciem tych samych metod badawczych.
- Interpretuj i omawiaj wyniki ze swoim lekarzem!
Treści które mogą Cię zainteresować:
Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.