Schistocyt w rozmazie

schistocyty w rozmazie

Czym są schistocyty? Jak wygląda schistocyt? Jak powstaje i kiedy występuje?

Czym jest schistocyt?

Schistocyt, zwany inaczej fragmentocytem to fragment krwinki czerwonej (erytrocyta). Prawidłowy erytrocyt ma kształt dwuwklęsłęgo, owalnego dysku, schistocyt natomiast to komórka poszarpana o nieregularnym zarysie. Fragmentocyt nie ma określonego, powtarzalnego kształtu, każda komórka wygląda inaczej, choć czasem istnieje ich podobieństwo do siebie.

schistocyt

W związku z faktem, iż niniejszy post opracowany jest celem prostego wyjaśnienia czym jest schistocyt i kiedy występuje (informacje dla pacjenta) – dokładniejsze dane dla diagnosty znajdziesz w poście – schistocyty – rekomendacje.

Schistocyt w rozmazie – co to oznacza?

Jeśli w rozmazie krwi obwodowej występują schistocyty, których odsetek wynosi >1% należy rozważyć możliwość występowania mikroangiopatii zakrzepowych (TMA).

Fragmentocyty nie są jednak specyficznym markerem TMA, ich występowanie może wiązać się z:

  • mechanicznym uszkodzeniem erytrocytów (np. pod wpływem dializoterapii, wszczepionej zastawki serca)
  • defektami w błonie erytrocytów (nabytymi i wrodzonymi)
  • występowaniem głębokich oparzeń
  • chorobami genetycznymi np. talasemia
  • ciężkim niedoborem witaminy B12
  • przeszczepem

Jeśli w rozmazie znajdują się pojedyncze schistocyty – prawdopodobnie jest to stan fizjologiczny, który nie powinien niepokoić.

Schistocyty – metody pomiaru

Obecność fragmentocytów można określić dzięki ocenie rozmazu mikroskopowego krwi. Niektóre firmy oferują również automatyczną ocenę odsetka schistocytów z użyciem analizatorów wykonujących ocenę morfologii krwi. Parametry oceniające obecność fragmentocytów to FRC% i FRC#, jednak na ten moment nie są to parametry wykonywane rutynowo w diagnostyce laboratoryjnej, służą raczej do badań naukowych.

Źródła:

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Schistocyt w rozmazie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.