Bakteriuria znamienna u dziecka

bakteriuria znamienna u dzieci

Czym jest znamienna bakteriuria u dziecka? Jakie są jej wartości? Z czym się wiąże?

Bakteriuria, inaczej bakteriomocz to występowanie bakterii w moczu. Bakteriuria znamienna u dziecka to obecność bakterii w moczu w takiej ilości, która wskazuje na zakażenie układu moczowego.


Zgodnie z Zaleceniami Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej (PTNFD) dotyczących postępowania z dzieckiem z zakażeniem układu moczowego bakteriuria znamienna u dziecka jest rozpoznawana przy wartościach jak poniżej.

bakteriuria znamienna u dziecka
  • 104 CFU/ml w próbce moczu pobranej metodą cewnikowania. Oznacza to wzrost powyżej 10000 kolonii bakterii w 1 mililitrze moczu
  • 103 CFU/ml w próbce moczu pobranego poprzez wykonanie nakłucia nadłonowego (metoda stosowana bardzo rzadko)
  • ≥105 CFU/ml w próbce moczu pobranego ze środkowego strumienia (metoda stosowana najczęściej)

W celu uzyskania informacji o bakteriurii należy wykonać badanie posiewu moczu. Znamienną bakteriurię u dzieci stwierdza się w zależności od metody pobrania moczu.

Kiedy wykonać badanie posiewu moczu u dziecka – dowiedz się więcej.


Należy pamiętać, że ocenę bakteriurii wykonuje się mając na uwadze nie tylko uzyskaną wartość posiewu. Ważny jest stan kliniczny pacjenta: objawy, choroby towarzyszące, a także wynik badania ogólnego moczu z uwzględnieniem obecności leukocytów w moczu.

Źródła:

Zalecenia PTNFD dotyczące postępowania z dzieckiem z zakażeniem układu moczowego, Grupa Ekspertów powołana prze PTNFD pod redakcją prof. dr. hab. n med. Anny Wasilewskiej

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Badania moczu » Bakteriuria znamienna u dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.