Czym jest znamienna bakteriuria u dziecka? Jakie są jej wartości? Z czym się wiąże?
Bakteriuria, inaczej bakteriomocz to występowanie bakterii w moczu. Bakteriuria znamienna u dziecka to obecność bakterii w moczu w takiej ilości, która wskazuje na zakażenie układu moczowego.
Zgodnie z Zaleceniami Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej (PTNFD) dotyczących postępowania z dzieckiem z zakażeniem układu moczowego bakteriuria znamienna u dziecka jest rozpoznawana przy wartościach jak poniżej.
- 104 CFU/ml w próbce moczu pobranej metodą cewnikowania. Oznacza to wzrost powyżej 10000 kolonii bakterii w 1 mililitrze moczu
- 103 CFU/ml w próbce moczu pobranego poprzez wykonanie nakłucia nadłonowego (metoda stosowana bardzo rzadko)
- ≥105 CFU/ml w próbce moczu pobranego ze środkowego strumienia (metoda stosowana najczęściej)
W celu uzyskania informacji o bakteriurii należy wykonać badanie posiewu moczu. Znamienną bakteriurię u dzieci stwierdza się w zależności od metody pobrania moczu.
Kiedy wykonać badanie posiewu moczu u dziecka – dowiedz się więcej.
Należy pamiętać, że ocenę bakteriurii wykonuje się mając na uwadze nie tylko uzyskaną wartość posiewu. Ważny jest stan kliniczny pacjenta: objawy, choroby towarzyszące, a także wynik badania ogólnego moczu z uwzględnieniem obecności leukocytów w moczu.
Źródła:
Treści które mogą Cię zainteresować:
Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.