Wartość krytyczna potasu

Wartość krytyczna potasu

Co oznacza wartość krytyczna potasu? Jakie są wartości krytyczne potasu? Czym grozi krytyczne stężenie potasu? Co zrobić, gdy uzyskasz krytyczną wartość potasu?

Wartość alarmowa, zwana inaczej wartość krytyczna to takie stężenie/aktywność danego parametru, która jest zagrożeniem dla życia i zdrowia pacjenta.

Co oznacza wartość krytyczna potasu?

To takie stężenie – niskie lub wysokie, które może spowodować zagrożenie życia i zdrowia pacjenta. Źródła podają różne wartości krytyczne dla tych parametrów. Trzeba mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach (np. u osób dializowanych) wartości potasu krytyczne dla jednej osoby mogą być bezpieczne dla innej.

Jakie są wartości krytyczne potasu?

Wartości krytyczne dla stężenia potasu w surowicy wg różnych źródeł:

Zasady postępowania z wartościami krytycznymi, PTDL 2010

Dorośli, dzieci i noworodki:

  • < 2,8 mmol/L
  • > 6,0 mmol/L

Wartości krytyczne wyników badań laboratoryjnych w pediatrii, Anna Sołtysik, Przemysław J.Tomasik, Beata Mrózek, Barbara Klich, Krystyna Sztefko, Nowa pediatria 1/2013

Dzieci:

  • <2,8 mmol/L
  • >6,5 mmol/L

Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Aldona Dembińska-Kieć, Jerzy W.Naskalski, Wydanie III 2010

Bez informacji o wieku:

  • <3,0 mmol/L
  • >6,0 mmol/L
Wartość krytyczna potasu

Czym grozi krytyczne stężenie potasu?

Obecność krytycznego stężenia potasu w organizmie może spowodować zmiany w zapisie EKG serca, osłabienie mięśni szkieletowych, spowolnienie akcji serca, a nawet do zatrzymania akcji serca oraz zgonu.

Co zrobić, gdy uzyskasz krytyczną wartość potasu?

Jeśli otrzymasz informacje o wartości krytycznej potasu – czy będzie to informacja na sprawozdaniu z badań, czy telefon z laboratorium – koniecznie skonsultuj wynik w lekarzem. Nie odkładaj tego na później – ani na wizytę za tydzień, czy za dwa dni. Jeśli nie możesz skontaktować się ze swoim lekarzem – udaj się na najbliższy szpitalny oddział ratunkowy. Wahania stężenia potasu są bardzo niebezpieczne dla Twojego zdrowia.

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Bez kategorii » Wartość krytyczna potasu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.