Hormony podwzgórza

Hormony podwzgórza

Jakie hormony wydziela podwzgórze? Jak działają hormony podwzgórza? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej. Na końcu posta możesz ściągnąć fiszkę do nauki do egzaminu specjalizacyjnego z laboratoryjnej diagnostyki medycznej.

Hormony podwzgórza – podział

Hormony podwzgórza dzielimy na dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj to hormony syntezowane w podwzgórzu, ale uwalniane przez tylny płat przysadki mózgowej, drugi rodzaj to hormony działające na przedni płat przysadki mózgowej. Te drugie dzielimy na statyny i liberyny. Statyny to hormony działające hamująco na wydzielanie hormonów przysadki mózgowej, liberyny natomiast to hormony działające stymulującą na wydzielanie hormonów przysadki mózgowej.

  • hormony syntetyzowane w podwzgórzu, uwalniane przez tylny płat przysadki
  • hormony działające na przedni płat przysadki
    • statyny – działanie hamujące na wydzielanie hormonów przysadki
    • liberyny – działanie stymulujące na wydzielanie hormonów przysadki

Hormony syntetyzowane w podwzgórzu, uwalniane przez tylny płat przysadki

Hormony, które syntetyzowane są w podwzgórzu, a następnie transportowane do tylnego płata przysadki, a stamtąd wydzielane w razie potrzeby to wazopresyna i oksytocyna.

Oksytocyna – hormon biorący udział w skurczach macicy w trakcie porodu oraz skurczu kanalików mlekowych w trakcie karmienia piersią

Wazopresyna, hormon antydiuretyczny, ADH– antidiuretic hormone – hormon biorący udział w regulacji wodno-elektrolitowej organizmu. Wazopresyna jest odpowiedzialna za uruchomienie wchłaniania zwrotnego wody w nerkach, a co za tym idzie – za zagęszczenie moczu.

Hormony działające na przedni płat przysadki

Statyny

Statyny – hormony te działają hamująco na wydzielanie hormonów przez przysadkę. Każda ze statyn powoduje hamowanie wydzielania innego hormonu płata przysadki. Wśród statyn wyróżniamy: dopaminę (prolaktostatynę) oraz somatostatynę.

Dopamina, prolaktostatyna (PIH – prolactin inhhibitory hormone) – hamuje wydzielanie prolaktyny (PRL) i tyreotropiny (TSH) przez przysadkę

Somatostatyna (SST- somatostatin) – hamuje wydzielanie hormonu wzrostu (GH, somatotropiny) przez przysadkę

Liberyny

Liberyny – hormony te działają pobudzająco na wydzielanie hormonów przez przysadkę. Wśród liberyn wyróżniamy: tyreoliberynę (TRH), somatoliberynę (GHRH), kortykoliberynę (CRH) oraz gonadoliberynę (GnRH).

Tyreoliberyna (TRH – thyrotropin-releasing hormone) – z angielskiego hormon uwalniający tyreotropinę, czyli tyreoliberyna to hormon powodujący wydzielanie przez przysadkę mózgową tyreotropiny (TSH), ale również prolaktynę (PRL).

Somatoliberyna (GHRH – growth hormone releasing hormone) – hormon powodujący wydzielanie przez przysadkę mózgową hormonu wzrostu.

Kortykoliberyna (CRH – corticotropin-releasing hormone) – z angielskiego hormon uwalniający kortykotropinę. Czyli kortykoliberyna to hormon powodujący wydzielanie przez przysadkę mózgową adrenokortykotropiny (ACTH).

Gonadoliberyna (GnRH – gonadotropin-releasing hormone) – z angielskiego hormon uwalniający gonadotropiny. Gonadotropina to hormon powodujący wydzielanie przez przysadkę mózgową gonadotropin – hormonu folikulotropowego (FSH, folikulotropina) i hormonu luteinizującego (LH, lutropina).

hormony podwzgórza

do nauki

Fiszka numer 8. do nauki do egzaminu specjalizacyjnego: hormony podwzgórza.

Fiszki do nauki do egzaminu specjalizacyjnego

Poniżej znajdziesz linki do wszystkich fiszek do nauki do egzaminu specjalizacyjnego z laboratoryjnej diagnostyki medycznej, jakie udało mi się do dnia dzisiejszego opracować.

Pozostałe fiszki do nauki:

Fiszka 1. Podział białek ostrej fazy.

Fiszka 2. Czas okluzji PFA-100.

Fiszka 3. Test z metoklopramidem

Fiszka 4. Sferocytoza wrodzona

Fiszka 5. MGUS – stan przednowotworowy

Fiszka 6. Pseudohiperkaliemia.

Fiszka 7. Rozpoznawanie zaburzeń RKZ

Fiszka 8. Hormony podwzgórza

Fiszka 9. Zmiany laboratoryjne w ciąży

Fiszka 10. Czułość diagnostyczna testu

Fiszka 11. Swoistość diagnostyczna testu

Fiszka 12. Diagnostyka cukrzycy

Fiszka 13. Witaminy – podział i nazewnictwo

Fiszka 14. Oś podwzgórze-przysadka-nadnercza

Fiszka 15. Zespół SIADH

Fiszka 16. Odwodnienia – przyczyny i diagnostyka

Fiszka 17. Diagnostyka cukrzycy ciążowej – fiszka dostępna 15.05.2024

Fiszka HCV – diagnostyka laboratoryjna

Fiszka Test hamowania GH (hormonu wzrostu) – fiszka dostępna już wkrótce. Zapisz się do NEWSLETTERA – nie przegapisz jej!

Fiszka Test z kortykoliberyną CRH – fiszka dostępna już wkrótce. Zapisz się do NEWSLETTERA – nie przegapisz jej!

Fiszka Diagnostyka laboratoryjna niedokrwistości z niedoboru żelaza – fiszka dostępna już wkrótce. Zapisz się do NEWSLETTERA – nie przegapisz jej!

Fiszka Diagnostyka laboratoryjna niedokrwistości z niedoboru witaminy B12 – fiszka dostępna już wkrótce. Zapisz się do NEWSLETTERA – nie przegapisz jej!

Fiszka Nadczynność i niedoczynność przytarczyc – przyczyny i diagnostyka laboratoryjna – fiszka dostępna już wkrótce. Zapisz się do NEWSLETTERA – nie przegapisz jej!

Fiszka Test z deksametazonem – fiszka dostępna już wkrótce. Zapisz się do NEWSLETTERA – nie przegapisz jej!

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla diagnosty » Hormony podwzgórza

Źródła

  1. Bogdan Solnica, Diagnostyka Laboratoryjna, PZWL 2019
  2. Bogdan Solnica, Aldona Dembińska-Kieć, Jerzy W. Naskalski – Diagnostyka Laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Wydanie 5, 2022
  3. Interna Szczeklika 2022
Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla diagnosty » Hormony podwzgórza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.