Jakie hormony wydziela podwzgórze? Jak działają hormony podwzgórza? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej. Na końcu posta możesz ściągnąć fiszkę do nauki do egzaminu specjalizacyjnego z laboratoryjnej diagnostyki medycznej.
Hormony podwzgórza – podział
Hormony podwzgórza dzielimy na dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj to hormony syntezowane w podwzgórzu, ale uwalniane przez tylny płat przysadki mózgowej, drugi rodzaj to hormony działające na przedni płat przysadki mózgowej. Te drugie dzielimy na statyny i liberyny. Statyny to hormony działające hamująco na wydzielanie hormonów przysadki mózgowej, liberyny natomiast to hormony działające stymulującą na wydzielanie hormonów przysadki mózgowej.
- hormony syntetyzowane w podwzgórzu, uwalniane przez tylny płat przysadki
- hormony działające na przedni płat przysadki
- statyny – działanie hamujące na wydzielanie hormonów przysadki
- liberyny – działanie stymulujące na wydzielanie hormonów przysadki
Hormony syntetyzowane w podwzgórzu, uwalniane przez tylny płat przysadki
Hormony, które syntetyzowane są w podwzgórzu, a następnie transportowane do tylnego płata przysadki, a stamtąd wydzielane w razie potrzeby to wazopresyna i oksytocyna.
Oksytocyna – hormon biorący udział w skurczach macicy w trakcie porodu oraz skurczu kanalików mlekowych w trakcie karmienia piersią
Wazopresyna, hormon antydiuretyczny, ADH– antidiuretic hormone – hormon biorący udział w regulacji wodno-elektrolitowej organizmu. Wazopresyna jest odpowiedzialna za uruchomienie wchłaniania zwrotnego wody w nerkach, a co za tym idzie – za zagęszczenie moczu.
Hormony działające na przedni płat przysadki
Statyny
Statyny – hormony te działają hamująco na wydzielanie hormonów przez przysadkę. Każda ze statyn powoduje hamowanie wydzielania innego hormonu płata przysadki. Wśród statyn wyróżniamy: dopaminę (prolaktostatynę) oraz somatostatynę.
Dopamina, prolaktostatyna (PIH – prolactin inhhibitory hormone) – hamuje wydzielanie prolaktyny (PRL) i tyreotropiny (TSH) przez przysadkę
Somatostatyna (SST- somatostatin) – hamuje wydzielanie hormonu wzrostu (GH, somatotropiny) przez przysadkę
Liberyny
Liberyny – hormony te działają pobudzająco na wydzielanie hormonów przez przysadkę. Wśród liberyn wyróżniamy: tyreoliberynę (TRH), somatoliberynę (GHRH), kortykoliberynę (CRH) oraz gonadoliberynę (GnRH).
Tyreoliberyna (TRH – thyrotropin-releasing hormone) – z angielskiego hormon uwalniający tyreotropinę, czyli tyreoliberyna to hormon powodujący wydzielanie przez przysadkę mózgową tyreotropiny (TSH), ale również prolaktynę (PRL).
Somatoliberyna (GHRH – growth hormone releasing hormone) – hormon powodujący wydzielanie przez przysadkę mózgową hormonu wzrostu.
Kortykoliberyna (CRH – corticotropin-releasing hormone) – z angielskiego hormon uwalniający kortykotropinę. Czyli kortykoliberyna to hormon powodujący wydzielanie przez przysadkę mózgową adrenokortykotropiny (ACTH).
Gonadoliberyna (GnRH – gonadotropin-releasing hormone) – z angielskiego hormon uwalniający gonadotropiny. Gonadotropina to hormon powodujący wydzielanie przez przysadkę mózgową gonadotropin – hormonu folikulotropowego (FSH, folikulotropina) i hormonu luteinizującego (LH, lutropina).
Fiszka numer 8. do nauki do egzaminu specjalizacyjnego: hormony podwzgórza.
Fiszki do nauki do egzaminu specjalizacyjnego
Poniżej znajdziesz linki do wszystkich fiszek do nauki do egzaminu specjalizacyjnego z laboratoryjnej diagnostyki medycznej, jakie udało mi się do dnia dzisiejszego opracować.
Fiszka 1. Podział białek ostrej fazy.
Fiszka 2. Czas okluzji PFA-100.
Fiszka 3. Test z metoklopramidem
Fiszka 4. Sferocytoza wrodzona
Fiszka 5. MGUS – stan przednowotworowy
Fiszka 6. Pseudohiperkaliemia.
Fiszka 7. Rozpoznawanie zaburzeń RKZ
Fiszka 9. Zmiany laboratoryjne w ciąży
Fiszka 10. Test z deksametazonem – fiszka dostępna już wkrótce. Zapisz się do NEWSLETTERA – nie przegapisz jej!
Fiszka 11. Test hamowania GH (hormonu wzrostu) – fiszka dostępna już wkrótce. Zapisz się do NEWSLETTERA – nie przegapisz jej!
Fiszka 12. Witaminy – podział i nazewnictwo – fiszka dostępna już wkrótce. Zapisz się do NEWSLETTERA – nie przegapisz jej!
Fiszka 13. Diagnostyka cukrzycy – fiszka dostępna już wkrótce. Zapisz się do NEWSLETTERA – nie przegapisz jej!
Źródła
- Bogdan Solnica, Diagnostyka Laboratoryjna, PZWL 2019
- Bogdan Solnica, Aldona Dembińska-Kieć, Jerzy W. Naskalski – Diagnostyka Laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Wydanie 5, 2022
- Interna Szczeklika 2022
Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.