Jakie hormony wydziela podwzgórze? Jak działają hormony podwzgórza? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej. Na końcu posta możesz ściągnąć fiszkę do nauki do egzaminu specjalizacyjnego z laboratoryjnej diagnostyki medycznej.
Hormony podwzgórza – podział
Hormony podwzgórza dzielimy na dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj to hormony syntezowane w podwzgórzu, ale uwalniane przez tylny płat przysadki mózgowej, drugi rodzaj to hormony działające na przedni płat przysadki mózgowej. Te drugie dzielimy na statyny i liberyny. Statyny to hormony działające hamująco na wydzielanie hormonów przysadki mózgowej, liberyny natomiast to hormony działające stymulującą na wydzielanie hormonów przysadki mózgowej.
- hormony syntetyzowane w podwzgórzu, uwalniane przez tylny płat przysadki
- hormony działające na przedni płat przysadki
- statyny – działanie hamujące na wydzielanie hormonów przysadki
- liberyny – działanie stymulujące na wydzielanie hormonów przysadki
Hormony syntetyzowane w podwzgórzu, uwalniane przez tylny płat przysadki
Hormony, które syntetyzowane są w podwzgórzu, a następnie transportowane do tylnego płata przysadki, a stamtąd wydzielane w razie potrzeby to wazopresyna i oksytocyna.
Oksytocyna – hormon biorący udział w skurczach macicy w trakcie porodu oraz skurczu kanalików mlekowych w trakcie karmienia piersią
Wazopresyna, hormon antydiuretyczny, ADH– antidiuretic hormone – hormon biorący udział w regulacji wodno-elektrolitowej organizmu. Wazopresyna jest odpowiedzialna za uruchomienie wchłaniania zwrotnego wody w nerkach, a co za tym idzie – za zagęszczenie moczu.
Hormony działające na przedni płat przysadki
Statyny
Statyny – hormony te działają hamująco na wydzielanie hormonów przez przysadkę. Każda ze statyn powoduje hamowanie wydzielania innego hormonu płata przysadki. Wśród statyn wyróżniamy: dopaminę (prolaktostatynę) oraz somatostatynę.
Dopamina, prolaktostatyna (PIH – prolactin inhhibitory hormone) – hamuje wydzielanie prolaktyny (PRL) i tyreotropiny (TSH) przez przysadkę
Somatostatyna (SST- somatostatin) – hamuje wydzielanie hormonu wzrostu (GH, somatotropiny) przez przysadkę
Liberyny
Liberyny – hormony te działają pobudzająco na wydzielanie hormonów przez przysadkę. Wśród liberyn wyróżniamy: tyreoliberynę (TRH), somatoliberynę (GHRH), kortykoliberynę (CRH) oraz gonadoliberynę (GnRH).
Tyreoliberyna (TRH – thyrotropin-releasing hormone) – z angielskiego hormon uwalniający tyreotropinę, czyli tyreoliberyna to hormon powodujący wydzielanie przez przysadkę mózgową tyreotropiny (TSH), ale również prolaktynę (PRL).
Somatoliberyna (GHRH – growth hormone releasing hormone) – hormon powodujący wydzielanie przez przysadkę mózgową hormonu wzrostu.
Kortykoliberyna (CRH – corticotropin-releasing hormone) – z angielskiego hormon uwalniający kortykotropinę. Czyli kortykoliberyna to hormon powodujący wydzielanie przez przysadkę mózgową adrenokortykotropiny (ACTH).
Gonadoliberyna (GnRH – gonadotropin-releasing hormone) – z angielskiego hormon uwalniający gonadotropiny. Gonadotropina to hormon powodujący wydzielanie przez przysadkę mózgową gonadotropin – hormonu folikulotropowego (FSH, folikulotropina) i hormonu luteinizującego (LH, lutropina).
Fiszka numer 8. do nauki do egzaminu specjalizacyjnego: hormony podwzgórza.
Fiszki do nauki do egzaminu specjalizacyjnego
Poniżej znajdziesz linki do wszystkich fiszek do nauki do egzaminu specjalizacyjnego z laboratoryjnej diagnostyki medycznej, jakie udało mi się do dnia dzisiejszego opracować.
Pozostałe fiszki do nauki:
Zaplanowane fiszki znajdziesz tutaj
Izoenzymy LDH – 06.11.2025
Pseudohiponatremia w hiperglikemii – 30.10.2025
Metoda pośrednia w oznaczaniu jonów – interferencje – 23.10.2025
Metoda bezpośrednia i pośrednia oznaczania jonów – 16.10.2025
HFR, MFR, LFR i IRF w oznaczeniu retikulocytów – 25.09.2025
Metoda kompetencyjna – zasada metody i przykład – 18.09.2025
Metoda homogenna i heterogenna 11.09.2025
Zespół Gilberta – 04.09.2025
Czynniki krzepnięcia krwi – 19.06.2025
Frakcje białek w proteinogramie – 12.06.2025
Fiszka 1. Podział białek ostrej fazy.
Fiszka 2. Czas okluzji PFA-100.
Fiszka 3. Test z metoklopramidem
Fiszka 4. Sferocytoza wrodzona
Fiszka 5. MGUS – stan przednowotworowy
Fiszka 6. Pseudohiperkaliemia.
Fiszka 7. Rozpoznawanie zaburzeń RKZ
Fiszka 9. Zmiany laboratoryjne w ciąży
Fiszka 10. Czułość diagnostyczna testu
Fiszka 11. Swoistość diagnostyczna testu
Fiszka 12. Diagnostyka cukrzycy
Fiszka 13. Witaminy – podział i nazewnictwo
Fiszka 14. Oś podwzgórze-przysadka-nadnercza
Fiszka 16. Odwodnienia – przyczyny i diagnostyka
Fiszka 17. Diagnostyka cukrzycy ciążowej
Fiszka 18. Kryteria rozpoznania czerwienicy prawdziwej
Fiszka 19. Kryteria rozpoznania ostrego uszkodzenia nerek
Fiszka 20. Test hamowania hormonu wzrostu GH
Treści które mogą Cię zainteresować:
Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.
Źródła
- Bogdan Solnica, Diagnostyka Laboratoryjna, PZWL 2019
- Bogdan Solnica, Aldona Dembińska-Kieć, Jerzy W. Naskalski – Diagnostyka Laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Wydanie 5, 2022
- Interna Szczeklika 2022
Treści które mogą Cię zainteresować:
Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.